La Digue je ostrovnou Mekkou top pláží. Podľa National Geographic je Anse Source d’Argent je jedna z najfotogenickejších pláží na svete. Preslávil ju taktiež francúzsky film “Goodbye Emmanuelle”, ktorý však, našťastie, nespôsobil to, čo na thajskej Maya Bay. 

Ako sa tam dostať? Máš na výber bud‘ ostať na Mahé pár dní a potom sa presunúť na Praslin a La Digue alebo ostať po celý čas napríklad na Mahé a urobiť si jednodňový výlet na tieto dva ostrovy, ktoré sú blízko seba. V prvom rade chcem poukázať, že internet ponúka dva typy dopravy, a to bud‘ lietadlom (Mahé-Praslin-Mahé stojí 100 Eur, cesta trvá 20 min) alebo lodnou dopravou (Mahé-Praslin-Mahé stojí 100 Eur, cesta trvá 1 hodinu a Praslin-La Digue-Praslin 30 Eur, cesta trvá 10 min.). Z toho vyplýva, že na La Digue nie je letisko. Ak sa vyberieš lietadlom a tvojím cieľom je La Digue, nezabúdaj na to, že sa musíš ešte z letiska dostať do prístavu a taxi ťa vyjde asi 30 Eur jedna cesta. Ja som si vybrala len La Digue z dôvodu, že som mala možnosť len jednodňového výletu a Praslin je populárny hlavne vd‘aka The Vallée de Mai  – palmovým lesom so vzácnymi kokosovými orechami (ktoré uvidíš aj v botanickej záhrade na Mahé) a úžasnou plážou Anse Lazio – ideálnou na šnorchlovanie. Mňa však viac lákala na otočku jedna z najikonickejších pláži v chránenom parku L‘Union Estate, s názvom Anse Source d‘Argent. Najprv som sa na La Digue však musela dostať. Prišlo mi zvláštne, že je oficiálne existuje iba jedna lodná spoločnosť s názvom Cat Cocos, ktorá je na internete a odporúčia ti ju aj domáci. Vraj je luxusná a bezpečná. Luxusná asi kvôli tomu, že je klimatizovaná a čistá. Nedalo mi to, zašla som do prístavu na Mahé a dostala sa cez lokálnych obyvateľov k Jones Charter (mail je v.nancy@yahoo.com), ktorí ponúkajú to, že môžeš ostať na Prasline 3 hodiny, potom d‘alšie tri hodiny na La Digue a ideš naspäť na Mahé. Ja som chcela ísť len na La Digue, a tak som zjednala cenu na 110 Eur/os s tým, že som mala zdarma už aj požičanie bicykla na ostrove (požičanie sa naozaj odporúča, pretože pláž sa nachádza 3 kilometre od prístavu a bežne stojí 15 Eur/os). Dopredu som dala zálohu a bolo to absolútne bezpečné. Lod‘ka bola nová, čistá, rýchla a dali nám ešte aj vodu. Ďalšou vecou je, že cez Cat Cocos nie je priamy spoj z Mahé na La Digue. Jedine so stopkou na Praslin a aj to sú časy pomerne nevyhovujúce. Cez týždeň ide, napríklad, posledný z La Digue už o 12h na obed. Cez Jones Charter však môžeš vyraziť o 7h ráno a návrat je o 16h poobede. Náš trip vyzeral smerom naspäť i bez krátkej stopky na Prasline, takže v podobe: Mahé-Praslin-Lad Digue-Mahé. Pre mňa absolútne vyhovujúce. Nikdy never teda prvej možnosti, ktorá sa javí ako jediná, lebo nie je.

La Digue je milý ostrov, kde pomalé jazdy na bicykli budeš zbožňovať, pretože sa nikdy nenasýtiš očarujúcim okolím. Nádherné prostredie, kde ťa ovládne úplný pokoj. Ak zvažuješ ubytovanie, na ostrove nájdeš skôr viac domov na prenájom ako hotelov. Ked‘ vstúpiš do L‘Union Estate – národného parku, zaplatíš malé vstupné. Cestou uvidíš obrie korytnačky, farmu s kokosmi a vanilkou až dorazíš na jednu z najkrajších pláží na svete – spomínanú Anse Source d‘Argent. Neusad‘ sa, prosím ťa, hned‘ na začiaku, ale pokračuj za oblé skaly, ktoré poodkrývajú d‘alšie a d‘alšie zákutia na usadenie sa. Absolútne kľudná voda s tyrkysovou vodou, bielým pieskom a neskutočnou scenériou, ktorá ťa očarí. Až polkilometra som musela ísť v mori peši, pretože bol práve odliv a mala som vodu stále po kolená. Ak sa budeš chcieť osviežiť, radi ťa domáci obslúžia v Le Cocotier bar (priznaj sa, koho by si poslal do baru s týmto názvom?😄) alebo vo Fruita Cabana bar s čerstvými ovocnými šťavami, rumom a jedlom. A teraz zavri oči, na chvíľu sa tam prenes a som si istá, že sa La Digue objaví na tvojom zozname “must see places”.