Ostrovný štát Seychely sa rozprestiera na 115 ostrovoch, no z toho sú najviac obývané a navštevované tri, a to Mahé, Praslin a La Digue. Čo ťa prvé napadne pri názve Seychely? Pravnepodobne obrie korytnačky, oblé a jedinečné skaly, nádherné pláže s tyrkysovou vodou a kokosy v tvare pohlavných orgánov, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. A daňový raj. V krajine sa dohovoríš francúzsky a anglicky. Nezabúdaj, že pred príchodom musíš mať vybavené ubytovanie, inak by si mal pri vstupe problémy. Teraz sa pod‘me na krásy Seychel trošku pozrieť.

Najväčší ostrov, s najmenším hlavným mestom na svete Victoria, je Mahé. Určite odporúčam si zajednať vopred auto s vyzdvihnutím na letisku. Skús www.maki-car-rental.com, dáva najnižšie ceny. Ked‘že sa jedná o anglickú kolóniu, jazdí sa vľavo. Máš z toho stres? Ver mi, že väčší by si mal z cien taxíkov a nepravidelných autobusových spojov -ktoré ťa aj tak nezavedú do všetkých zákutí. Flexibilita je na Mahé celkom dôležitá, ak nechceš ostať len na jednom mieste po celý čas. Pod‘me na objavovanie a začneme zo severu. Leží na ňom najpopulárnejšia Beau Vallon beach, ktorú obklopujú reštaurácie, bary a turisti. Zátoka je celkom veľká, pláž nie je zlá, ale ani dobrá. Not good, not terrible, dávam tomu 3,8 boda. Avšak asi dva kilometre od nej leží Sunset beach a je naozaj krásna. Ideálna pre milovníkov šnorchlovania. Už podľa názvu je jasné, že by ste si ju nemali nechať újsť kvôli romantickému západu slnka.

Južne sa nachádza mesto Victoria, ktorá je známa vd‘aka malému Big Ben ako symbol anglickej kolónie. Okrem toho tu nájdeš rôzne suvenírové stánky a trh s čerstvými rybami i ovocím (aj ked‘ na tie natrafíš všade po ceste).

Eden Island je luxusný ostrov, ktorý spája most s Mahé. Je typický pre svoje domy s vlastným prístavom a pekným obchodným centrom (ceny sú tu však nevýhodné), dobrým supermarketom a peknými kaviarničkami na európsky štýl. Domácich obyvateľov tu len ťažko nájdeš ubytovaných.

Supermarket iste oceníš a postrehla som dva veľké na celom ostrove, ktoré sú blízko seba. Ostatné obchodíky sú so skutočne obmedzeným tovarom. Prechádzame d‘alej južne okolo letiska a natrafíme na Takamaka rum destilériu. Takamaka je rum typický pre Seychelly, 0.7dc stojí okolo 150 Rp, čiže našich 10 Eur. Výber je široký a za mňa dávam plný počet bodov práve extra tmavému rumu. Na mieste vám dajú zdarma malú ochutnávku a oboznámia vás s výrobou. Rum má už 200 ročnú tradíciu a vychutnať si ho môžeš na ich krásnej verande s výhľadom na kreolský, koloniálny dom St. Andre. Máš chuť trochu vychillovať? Máš šťastie, pretože chvíľu autom odtiaľ nájdeš nádhernú a maličkú Fairyland beach s krásnou scenériou, kde ti budú ponúkať čerstvý kokos. Susediaca pláž je Anse Royal, kde je však kvôli silným prúdom zakázané plávať, ale ned‘aleko za ňou nájdeš Anse Parnel beach. Milá pláž s palmovým hájom. Ak ťa chytí smäd, navštív plážovú reštauráciu a nezabudni si dať lokálne pivo Seybrew, ktoré je light a chutné. Úplný južný cíp ostrova nelemuje žiadna cesta a plávať sa tam takisto neodporúča, no na juhozápad sa bez problémov dostaneš cez vnútrozemnú cestu. Nikdy ťa neprestane baviť kochať sa úžasnou džungľou, ktorá vyzerá ako botanická záhrada.Ostrov celkovo pokrýva 20 % len národný park. Ked‘ prejdeš strmé cestičky vnútrozemia, dostaneš sa pri Anse Takamaka beach, ktorá je síce krásna, ale more je naozaj divoké. Ak ťa chytí hlad, môžeš sa najesť v známej Chez Baptista Kreol reštaurácii s výhľadom na záliv. Typická kreolská kuchyňa je chobotnicový šalát a iné morské plody. Ceny jedál sa pohybujú tak od 20 Eur/os a vyššie. Severne od Anse Takamaka je surferský raj Baie Lazare, ktorý obklupujú domy na prenájom a nájdeš tu i turistické centrum. Ak sa tu ubytuješ, prakticky si vyhral, pretože máš absolútne všetko, čo potrebuješ, pod palcom. Dokonca si tu prídu na svoje i milovínci umenia, pretože sa tu nachádza galéria, umelecké štúdio a výstava sôch. Prišlo mi to tu taktiež veľmi čisté. Blízko tohto „gra“ leží Four Seasons Hotel, v ktorom, aj ked‘ nie si ubytovaný, môžeš použiť ich pláž. Ideme znovu na sever, konkrétne severozápad ostrova, kde sa po ceste môžeš kochať úžasnými scenériami na pobrežie. Jednoznačne odporúčam takisto hotelovú pláž, patriacu Constance Ephélia, kde je najpokojnejšie more (ideálne pre rodiny s deťmi), ktoré bolo prekvapivo až zelené – podobné ako bolo v Thajsku na Krabi. Môžeš si ísť sadnúť do reštaurácie na kávu, ale mal by si vedieť, že tu jedine sa mi stalo, aby si započitávali aj sprepitné- a to nie malé (2x káva, 1x pivo, 1x kopček zmrzliny, 1x voda-30 Eur. Malo to byť pôvodne 15 Eur). Ak nejdeš zrovna do hotelového baru alebo reštaurácie, ceny sú pomerne prijateľné. Skontrolovať si ich môžeš na www.numbeo.com. Na kraji tejto pláže ponúkajú domáci i čerstvé vylovené ryby. Ak už si pri Constance Ephélia Hoteli, nemal by si vynechať Sauzier Waterfall, v ktorom sa môžeš pokojne aj okúpať.

Cestou do Victorie nevynechaj botanickú záhradu, kde uvidíš na vlastné oči palmy so vzácnymi kokosovými orechami a takisto obrie korytnačky, ktoré môžeš aj kŕmiť listami.Vyhľadávaš viac šnorchlovania? Zváž výlet na susediaci ostrov Saint Anne, ktorý má podmorský národný park. Lod‘kou sa naň dostaneš asi za 10 minút.

Mahé je naozaj pekný ostrov, ktorý prejdeš celý autom cca za 2 hodiny. Pláže sú tu rozprávkové, voda divokejšia. Pokojnejšie more je hlavne v marci a apríli, kde je aj najslnečnejšie počasie, no vycestovať sa sem oplatí po celý rok. Celkom padne, aby na teba nonstop nepieklo slnko, ale je aj sem tam pod mrakom alebo na hodinku zaprší. Vd‘aka tomuto obdobiu som stihla v októbri i Kreolský festival, ktorý bol plný farieb a každá okolitá krajina mala možnosť svojej reprezentácie. Festival sprevádzali farebné autá, hudba a tanečníci a atmosféra bola perfektná. Okrem toho sú tu významné oslavy ako Victoria Festival, ktorý sa koná v apríli. 26 rôzných krajín príde predstavovať svoje kostýmy a kreácie. V septembri zase zažiješ Regatta – druhá najväčšia národná udalosť, ktorá sa koná práve na známej Beau Vallon Beach. Uvidíš športové súťaže, vystúpenia a lokálnych umelcov, ktorí sa postarajú o zábavu.

Obyvatelia sú tu celkovo naozaj milí a dobre naladení. V d‘alšom článku si povieme viac o Praslin a La Digue.