Už len názov Bora Bora predstavuje absolútnu exotiku a luxus. Je to tak?

Ťažko budem hovoriť, že to nie je pravda, ale tak pol na pol, čo sa týka toho luxusu. Ostrov sa totiž delí na dve časti, a to na oblasť, kde žijú domáci – hlavný ostrov s horou a časť hotelovú s bungalovmi na vode, kde, ak nie si ubytovaný sa len tak nedostaneš.

Ak si vyhľadáš fotky Bora Bora, uvidíš pohľad z hotela, odkiaľ je najkrajší. Chceš sa ale ísť do nejakého rezortu aspoň pozrieť? St. Regis si údajne účtuje 500 eur/os za odvoz lod‘kou a povolenie, že môžeš používať ich wifi a pláž. To je všetko. Našťastie je tu Pearl Beach Bungalow, ktorý má odvoz do ich hotela zadarmo, ak si u nich objednáš obed/večeru, ale vôbec to nekontrolujú. Bez problémov môžeš byť celý deň na ich pláži, urobiť si krásne fotky a potom zadarmo zase naspäť. Akurát treba vopred zavolať na ich hotel a objednať si odvoz.

Porovnala som fotky z bungalovov na vode a prenajatého domu na hlavnom ostrove, v ktorom som bývala. Okrem rozdielu vo veľkosti, bungalov na vode stojí tak 800 eur/noc pre dvoch (raňajky max) a dom pre piatich s výhľadom na more 180-230 eur/noc.

Bungalov v rezorte

Prenajatý dom na Bora Bora

Takmer by som zabudla. Na Bora sa dostaneš lietadlom, ktoré trvá z Tahít tak 50 minút. Môžeš aj lod‘ou, ktorá je lacnejšie, ale zaberie to jeden celý deň.

Ked‘ sa pozrieme na hlavný ostrov Bora Bora, celý ho obídeš tak za 35 minút, nakoľko má okolo 30 km dookola. Taktiež ako Mooree, je tu len jedna cesta, takže žiadnu navigáciu nepotrebuješ. Nachádza sa tu len jedna verejná, zároveň teda aj najkrajšia pláž – Matira beach, ktorá sa nachádza popri ceste. Verejný priestor nie je veľký, ale ako pôjdeš pozdĺž nej, kde sú postavené súkromné domy (zvyčajne na prenájom), nájdeš si fleka niekde tam a celé okolie máš pre seba. Samozrejme, zo slušnosti sa spýtaj majiteľov, či im to nebude vadiť. Na 99 % s tým nebudú mať nijaký problém. Voda? Čistá, tyrkysová ako z retušu. Piesok? Bledunký, jemný, žiadne korály, ktoré by ťa pichali do nohy. Exotika? Absolútna. Darmo si budeš hovoriť, že už máš tých pláži aj dosť, kým nedojdeš sem. Že gýč? Ale ten najkrajší.

Rozmýšľala som, či prvé miesto nedostane Moorea, ale Bora Bora je Bora Bora, bez debaty. Čo sa týka však pobytu, dlhšie by som ostala na Mooree, ale tento ostrov jednoducho musíš vidieť. Polynézania si nájdu každú voľnú chvíľu na spievanie a hranie na ukulele s vencom okolo krku. Tu atmosféru si zamiluješ. I ked‘ musím povedať, že miestní obyvatelia boli vľúdnejší skôr na Mooree, neviem, kvôli čomu. Ceny sú tu taktiež o niečo málo drahšie, no s tým treba rátať.

Čo sa týka zbytku ostrova, ak máš čas, môžeš podniknúť rôzne turistiky s peknými výhľadmi, relaxovať alebo ísť nakupovať perly, suveníry či oblečenie. Rátaj, že nie na každom rohu je obchod s potravinami a vychytané reštaurácie sa nachádzajú hlavne pri Matira beach. Taktiež môžeš šnorchlovať v Lagoonariu, ale rátaj, že cena bude minimálne dvojnásobne drahšia ako na Mooree. Záleží, cez aký hotel si to bookneš.

Francúzska Polynézia však týmto nekončí. Delí sa na niekoľko častí, je obrovská a severovýchodne od Bora sa nachádzajú Marquezske ostrovy, ktoré sú vraj divokejšie, pláže nie sú tak prípustné a turistov tam je veľmi málinko. Juhozápadne sa zas nachádzajú Austrálske ostrovy, kde sa pestujú všetky produkty (hlavne ovocie), ktoré sa v Polynézii vyskytujú. Všetko sa dá podniknúť i dvojtýždňovou plavbou Aranui, ktorá ti zabezpečí program aj na pevnine, vrátane polynézskych tancov, piknikov či výletov na pevnine.