V prvom rade by som chcela poukázať, že Tahiti nie sú celá Francúzska Polynézia. Tahiti je len jeden ostrov, takisto ako Bora Bora a niekoľko d‘alších, avšak celok je Francúzska Polynézia. V tomto článku predstavím sestru Tahít – ostrov Moorea. Nachádza sa asi pol hodinku lod‘ou od letiska v hlavnom meste Francúzskej Polynézie – Papeete. Odporúči ti ho snád‘ každý domáci. Nie je síce vo svete taký známy, ale ver mi že ťa nesklame ani trochu. Na Tahiti som sa veľmi nezdržovala. Ked’že tam žije najviac obyvateľov, nevyhneš sa smogu, čo ťa odradí. Pláže nie sú najlákavejšie, no centrum je celkom zaujimavé. Určite ale evynechaj Municipal Market, čiže obrovskú tržnicu s jedlom, oblečením, kozmetikou…Ja som v Papeete spala jednu noc a už to nebolo úplne ono.

Cestou na ostrov Moorea je veľká pravnepodobnosť, že z lode zazrieš i veľryby, konkrétne teda do konca októbra. Najlepší čas na návštevu celého súostrovia je od apríla do novembra, kedy je relatívne suché  a slnečné podnebie. Po vylodení ti jednoznačne odporúčam prenajať si hned‘ auto. Kúsok od prístavu je požičovňa Avis alebo Europcar (len tieto dve) a pre tvoje dobro si objednaj auto už vopred online, kde to budeš mať o 20 % lacnejšie – https://www.avis-tahiti.com/fr/. Nebookuj to tesne pred príchodom, lebo autopožičovňa má 48 hodín na to, aby ti rezerváciu potvrdila. Pusti si v aute tahitské rádio a bez srandy, všetok stres z teba okamžite opadne. Dostaneš sa do toho polynézskeho modu, ktorý ti môžem opisovať, koľko chcem, no aj tak zažiť to na vlastnej koži je niečo úplne iné. Celú Mooreu prejdeš autom za jeden deň, má len niečo cez 60 km dookola. Kaplnky a kostolíky sú vnútornou výzdobou v polynézskom duchu.

Na akýkoľvek signál v celej Francúzskej Polynézii zabudni, myslím, čo sa týka internetu, ak by si si náhodou chcel pustiť GPS, ktoré tam nebudeš potrebovať, pretože okolo ostrova vedie len jedna cesta, takže sa nestratíš. Ale inak v skratke, bez wifi sa nepripojíš a môžeš si platiť internetové balíčky u nás doma koľko chceš.

Pod‘me ale ku krásam ostrova (i ked‘ celý ostrov je jedna veľká krása). Začnem východným pobrežím, na ktoré bud‘ pricestuješ lod‘ou alebo lietadlom.

Lagoonarium patrí rozhodne k must see atrakciám! Stojí to okolo 30 eur/os bez jedla a rátaj, že je to na celý deň. Ide o prírodné akvárium a netreba si to rezervovať dopredu. Člnom ťa zoberú za pár minút na ostrovček, na ktorom budeš mať pocit, že je celý iba tvoj. Dajú ti tvoj vlastný bungalovík s lehátkom určený na relax a k dispozícii máš bar s kávou, čajom či čokoládou. Vždy o 11 a 14 hodine sa začína podmorské divadlo. Okrem toho, že sa medzitým môžeš šnorchlovať, uvidíš kŕmenie rají, malých žralokov, farebných rýb a dokonca aj čajky sa aktívne pripájajú. Jednoducho úžasné, oplatí sa to vidieť a je to zážitok, navyše úplne bezpečný.

Temae beach sa nachádza pri hoteli Sofitel a z môjho pohľadu sa jedná o absolútne najkrajšiu vodu na celom ostrove. Síce tam nie je až tak čo vidieť na šnorchlovanie, ale užívaj si tú najtyrkysovejšiu vodu, akú si kedy videl. Na žiadnej pláži sa nenachádza bar, obyvatelia si nosia všetko so sebou. Ale bez problémov si môžeš odskočiť na poobedný drink či kávu do hotela Sofitel, ktorý zdieľa s Temae tú istú pláž.

Pozdĺž severného pobrežia budeš prechádzať pozdĺž Cookového zálivu, ktorý má nádherný výhľad na kopce. Pokračovaním d‘alej na západ (ešte stále severnej časti ostrova) sa jednoznačne zastav na Ta‘ahamianu beach. Síce nie je taká vhodná na voľné plávanie, ale za to si zašnorchluješ. No spolu s Temae beach patria k najkrajším na ostrove. Vstup na pláž je popri ceste a situovaná je kúsok za Hiltonom, kde sa inak tiež môžeš zastaviť na pekné fotky na móle (stačí, ak sa budeš tváriť, že si tam ubytovaný). Aj keby nie, Polynézania nemajú s ničím problém, sú večne usmiatí a vyhovejú ti snád‘ so všetkým. Asi si povieš, že bodaj by nie v takom raji. Áno, no bývajú predovšetkým v chatrčkách (ak to nie sú originál Francúzi) a na ich platy je tam pomerne draho aj pre nich. Ale kto vie, môžno že kľúč ku šťastiu je, že čím menej toho človek má a nie je náročný, tým viac je šťastnejší, lebo mu stačí k životu málo.

5 minút autom od Ta‘ahamianu nájdeš Belvedere lookout. Bud‘ si daj riadnu turistiku do kopca alebo sa tam autom dostaneš za chvíľu. Čaká ťa fantastický výhľad na zálivy a hory. Jednoducho úžasné. Myslím, že fotka hovorí za všetko.

Niektorí domáci tvrdia, že top pláž je Tiahura Beach, takisto na severe, avšak mne sa veľmi nepáčila. Je príliš úzka a voda nič špeciálne.

Tiki village na západe ti ukáže, ako kedysi žili pôvodní obyvatelia. Prevedú ťa ich dedinkou, dajú ti typické jedlo, teda rybu a večer začína ohnivá, tanečná show. Lístok stojí okolo 70 eur/os (a viac), záleží, či chceš aj večeru. Inak, vôbec by som nečakala, že Polynézania sú všetci, a tým myslím naozaj všetci obézni. Žiadny fast food som nikde nevidela, takže to budú mať asi v génoch. Na Havaji to bolo očividné, pretože americká kultúra v jedálničkoch zavítala všade, ale vo Francúzskej Polynézii som nevidela ani jeden jediný fast food a v reštauráciach boli predovšetkým ryby, takisto aj v obchodoch. Rada do života: ak sem zavítaš, nezabudni ochutnať najlepšie tahitské pivo Hinano!

Čo sa týka južnej časti ostrova Moorea, nič extra sa tam nenachádza až na stánky s ovocím, takže všetko sa sústred‘uje predovšetkým v severnej polovici. Určite nebudeš chcieť odísť bez suvenírov a možno si povieš, že na ostrove Tahiti budú lacnejšie, ale nie je to tak. Najlepší a najlacnejší obchodík sa volá Lendroit a výber je široký. Oleje na telo, kokosové balzamy na pery, mydielka, magnetky, oblečenie…Obchodíky s perlami sú všade, ale počula som, že práve na Tahitoch sa dajú kúpiť na trhu aj bez dane, len musíš preukázať na letisku bloček. Ak si chceš pozrieť ceny žitia, pozri na https://www.numbeo.com/cost-of-living/.