Banská Štiavnica je ideálny výlet na jeden-dva dni, kedy sa nadýchaš nezabudnuteľnou baníckou atmosférou. V lete sa tu koná niekoľko festivalov a mesto naplno žije. Samozrejme, treba očakávať aj preplnené centrum, nakoľko je navštevované najmä v hlavnej sezóne. Ja som sa rozhodla podniknúť výlet na jeseň. Pravda, s dažd‘om treba asi aj rátať, ale za to budeš mať pocit, že si tu takmer sám.

V Banskej Štiavnici uvidíš, že ide všetko do kopca. Ale čím viac ideš hore, tým viac máš pocit, že to snád‘ už nemôže byť krajšie. Romantické, kľukaté uličky plné farebných kvetov a doslova nadčasovej krásy ťa zaručene očaria. Za seba môžem povedať, že sa jedná o najkrajšie mesto na Slovensku – aspoň pre mňa, ale určite nie som sama. Nachádzajú sa tu pamiatky ako Nový zámok, Starý zámok, Kalvária…, ale nechaj tu mapu v mobile a chod‘ za nosom. Každopádne, niekde sa určite dostaneš a stratiť sa nestratíš. Centrum nie je veľmi veľké a ty si vychutnáš prechádzku po milých zákutiach.

Ak chceš pikantériu, navštív Banku lásky, ktorá sa nachádza v dome, kde žila stará, dobrá Marína Pišlová. Máš rád romantiku? So svojím partnerom si v Banke môžeš uschovať nejakú vecičku, ktorá symbolizuje vašu lásku, upevniť zámok a kľúčik hodiť do kanála, kde ho zje potkan. Takisto máš možnosť si prečítať viac ako 170-ročné, originálne verše a básne Sládkoviča.

Nesmieš vynechať známu kaviareň Divnú pani, ktorá rozhodna patrí k najoriginálnejším kaviarniam na Slovensku. Interiér, ktorý je zaujimavý a štýlový, ale tak inak, ťa okamžite upúta. Na výber majú množstvo kávičiek, koláčikov a dokonca i svoj milý, malý obchodík s cukrovinkami. Navyše musím pochváliť naozaj veľmi milý personál.

Ak je však slnečno, asi 15 minút autom od centra sa nachádza Počúvadlo Tajch– jazero s čistučkou vodou, ktorá slúži v lete i na kúpanie. Mne počasie veľmi nevyšlo, ale určite sa sem niekedy rada vrátim. Na jeseň sa okolie jazera sfarbí do krásnych farieb, ktoré stoja za to. Okrem iného môžeš navštíviť Kláštor vo Svätom Antone, kúpele Sklené Teplice, Vyhne a pravnepodobne pôjdeš aj cez dedinu Hodruša-Hámre, ktorá má svoju atmosféru s ľudovými domčekmi. Blízko nej je i lyžiarske stredisko Salamander, v zime vyšantíš. Nudiť sa jednoducho určite nebudeš.