V tomto článku nebudem rozprávať o typických pamiatkách, ktoré vieš aj sám z hlavy a je ich plný internet. Paríž nie je len Eiffelovka, Notre Dame alebo Champs Elysées.

Aj ked‘, samozrejme, i to má svoje čaro, ak neberieme ohľad na tie davy turistov. Čo nie je také ľahké. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa veľa ľud‘om Paríž nepáči. Väčšina z nich ide po klasických chodníkoch, kde im každý ponúka náramky, v okolí nie je vždy najčistejšie a musia si vystáť dlhé hodiny na turistickú atrakciu. Uznávam, to nie je asi idylka každého, pretože od Paríža sa dá čakať omnoho viac. Priznávam, že som veľmi chcela ísť pozrieť Versailles. Avšak prímestský vlak, ktorý tam jazdí, bol absolútne vypredaný, a to na celý deň a Uber? Ani nechceš vedieť, koľko pýtal za jednu cestu. Ak sa tam teda chystáš, kúp si lístok vopred. Bola nedeľa, čo je jedna z najrušnejsích dní, a teda pri tej predstave sa mi naozaj nechcelo čakať dlhé, nekonečné rady, takže miesto toho som sa rozhodla:

Užívať si francúzsku atmosféru a celý deň sa motať po Paríži. Môžeš začať tým, že ráno zahájiš úžasnými raňajkami, pozostávajúce, napríklad, z chrumkavej bagetky, croissantu, čokolády, kávy a džúsu. Uf, kalorické? Halooo, ved‘ si v Paríži, môžeš si hádam na chvíľu dovoliť zhrešiť. Hriech by bol, keby si to vynechal. 🙂 Absolútne milujem ich pekárne, kde už po prvom hryze máš nebíčko v papuľke. Inak, neviem ako v iných supermarketoch, ale konkrétne vo Franprix boli ceny potravín lacnejšie ako u nás. Každý deň som si tam načapovala čerstvú vylysovanú šťavu z pomarančov do fľašky a vieš, koľko vyšiel liter? 3 eurá.

Bývala som v časti Montserrat, takže veľmi pekná oblasť, kde sa i do centra dostaneš pomaličky pešo a je z tadiaľ pekný výhľad na Eiffelovku. Cestou sa na 100% zatúlaš a posedíš v nádherných kaviarničkách, kde si každý vychutnáva kávičku i vínko a nikam sa neponáhľajú. Ulice neboli tak špinavé, ako sa hovorí, vlastne mi prišli čistejšie ako u nás. Možno som išla celé dni po „dobrých“ trasách, ale žiadne povaľujúce odpadky som voľným okom nevidela. Už som ti inak povedala o palacinkárňach – crêperie? Slané, sladké, s pivom, vínom, určite si pochutnáš. Verím, že celý deň stráviš týmto túlaním, čo však večer? Chod‘ do Champ de Mars parku a Eiffelovka bude omnoho krajšia ako cez deň. Má to svoje čaro, hlavne, ked‘ ti tam ponúknu i šampanské, aby si mal výhľad so všetkým, čo k tomu patrí.

Druhý deň, predpokladám, že tie pamiatky si budeš chcieť pozrieť tak či tak. Ved‘ ako by si ich mohol vynechať, ked‘ už si tam. Dá sa z nich mať pôžitok i tak, že miesto stánia v radách, si pozrieš, pofotíš, čo chceš, no a potom sa opäť stratíš v tých ich uličkách so špecifickou atmosférou, ktorú si jednoduch zamiluješ. Pri dobrom drinku či káve a žiadnom strese si tie atrakcie viac užiješ a nebudeš na ne nadávať ako všetci, teda väčšina.

Posledný deň môžeš vyraziť vlakom do Giverny (lístok kúpiš na www.oui.sncf), cesta trvá asi 45 min. Počul si už o tom mestečku? Žil v ňom Claude Monet a ani sa mu nečudujem. Slovo nádhera je slabé. Mimochodom, ked‘ vystúpiš na stanici vo Vernon-Giverny, do jeho domu je to asi 5 km. Na Uber sa nespoliehaj, ten tam veľmi nejazdí, taxi len tak ľahko nestretneš, bus chodí nepravidelne. Máš dve možnosti, bud‘ si prenajať pri stanici bicykel alebo ísť peši. Cestou ťa upútajú milé domčeky, také skôr na bavorský spôsob. No počkaj si, ked‘ prejdeš Vernon a prídeš do Giverny, ihned‘ budeš ľutovať, že si sa tam neubytoval. Tieto krásne domčeky slúžia totiž aj ako B&B a nachádzajú sa blízko Monetovho domu.

Na jeho vstup ti odporúčam kúpiť vstupenku aspoň deň vopred, aby si tam nemusel stáť v rade. Cena lístka je 10 eur a stojí za to. Obrovská záhrada plná kvetov, jazierka, zarastený dom, v ktorom žil a ukážka jeho obrazov. Je vidieť, ako často vo svojich maľbách čerpal inšpiráciu práve zo svojej záhrady. Na výlet si sprav celý deň, ver mi, že sa tam budše chcieť trošku pomotať.