Juraj Liška je autorom cestopisných kníh Kolumbijská triáda a Sneh z Bogoty, kde rozpráva o stretnutiach s guerillovými skupinami a nebezpečných miestach, kam sa neodvážia ani novinári. V Kolumbii je už ako ryba vo vode, kde, okrem iného, podniká aj expedície.

Čo ťa priviedlo do Kolumbie? Prečo si si práve vybral túto krajinu?

Ja som sa dostal v roku 1995 z prírodovedeckej fakulty do Peru na expedíciu a natáčili sme tam krátky film pre Českú televíziu. Tam sme sa dostali medzi indiánov, jazdili po púšti, plavili po Tiki-Take, jednoducho dobrodružstvo to bolo neuveriteľné. To ma ovplyvnilo, že som chcel ďalej cestovať po Latinskej Amerike, a tak som sa dostal v Prahe na doktorantské štúdium so špecializáciou práve na tento obor. Išiel som na ročný pobyt na postgraduálne štúdium do Bogoty. Kolumbia ponúka všetko, čo Južná Amerika môže ponúkať.

Myslíš si, že sa krajina stáva dosť turistická?

V posledných dvoch rokoch bol mierový proces, kde sa uzavrela dohoda s najsilnejšou povstaleckou skupinou FARC. Návštevnosť Kolumbie sa každým rokom zvyšuje, takže ja tvrdím, že kto chce ešte túto krajinu poznať takú surovú, aká bola, tak by to mal urobiť teraz, maximálne do dvoch, troch rokov. Potom na tom bude masovo turisticky takisto ako Peru. Zatiaľ ešte taká nie je, ale bude. Síce nie celá, pretože 40-50% odľahlých miest ešte nie sú pripravených na turizmus, ale tie známe mestá budú zavalené návštevníkmi.

Čo hovoríš na bezpečnosť?

Bežný turista si musí dávať pozor, aby nebol okradnutý. Treba vedieť, kde sa pohybovať a do tých veľmi nebezpečných oblastí sa obyčajný návštevník aj tak nedostane. Každopádne, Kolumbia nie je nebezpečnejšia ako Ekvádor alebo Peru. Čo sa týka Medellínu, kde sa v 80., 90. rokoch za Escobara strielalo, dnes je veľmi čistý a kľudný, s perfektným nočným životom. Má i najvyššiu životnú úroveň a v departamente Antioquia bývajú ľudia na vysokej nohe.

Ako by is popísal miestných obyvateľov?

Kolumbijci sú najveselší, najúprimnejší ľudia Južnej Ameriky, a to som navšívil všetky krajiny okrem Guayany a Surinamu. I po tých problémoch, čo mali, si zachovali neskutočný pozitivizmus. Taktiež v tej najposlednejšej dedine si môžeš dať jedlo bez starostí. Obyvatelia sú veľmi čistotní a v tomto naozaj pedanti. Ak si situáciu porovnám s Peru, tak tam už je otázka tráviacich ťažkostí, ale to v Kolumbii nehrozí. Kuchyňa je úžasná a delikátna, hlavne steaky. Taktiež je veľmi sympatické, že v krajine sa zachovala taká koloniálna úslužnosť, kde sa o vás stále niekto stará.

V čom momentálne pracuješ alebo podnikáš?

Vozím smaragdy z Kolumbie pre Strednú Europu, jednak do šperkov, ale aj investičné kamene. Dostal som sa k nim cez vplyvných ľudí v Bogote, kde som sa zoznámil v tej dobe so smaragdovým “bossom”, ako oni hovoria. Postupom času sa tento pán vypracoval na riaditeľa smaragdovej spoločnosti, ktorá je na štvrtou najvplyvnejšiou skupinou na svete. To je jeden z mojich biznisov. Tiež pomáham českým a slovenským firmám sa etablovať v Južnej Amerike. Zariadím im veľtrh i tlačovú konferenciu. Okrem toho raz do roka, konkrétne v oktobri, usporadúvam tripy na 13 dní. Už nie batôžkárske ako kedysi, ale hovorím tomu gentlemanské cesty. S cestovkou by sa tam bežne nedostali. Práve ako sprievodca robím kolumbijskú triádu- káva, koka (nehovorím kokaín) a smaragdy. Cestujeme na kávové plantáže, do smaragdových dolov, ostrov v Karibiku…Celé to robím noblesnejšie, čiže cestujeme jeepmi a prepravujeme sa vrtuľníkom. Ak sa človeku nechce toľko toho vidieť a nie je potreba sa prepravovať vrtuľníkom, cena je 125 000 Kč. Ak chce jazdiť i do smaragdových dolov, kde je dostať sa najnáročnejšie, stojí to 150 000 Kč. V cene je všetko, čiže letenky, doprava, ubytovanie v luxusných hoteloch a jedlo all inclusive.

Čo obsahuje koka tour?

Medellín, hrob Pabla Escobara, jeho Hacienda Nápoles, domy, ktoré postavil pre chudobných ľudí, jeho ranč a sprostredkovávam rozhovor s ľuďmi, ktorí osobne pre Pabla pracovali. Jedná sa o nie známych, ale za to zaujimavých jedincov. Poznám osobne človeka, ktorý pôsobil ako riaditeľ štátnej kolumbijskej polície i ako veľvyslanec vo Viedni. Pomohol rozbiť druhý najsilnejší drogový kartel v Cali. Je to neskutočne pútavé. On mi v Prahe krstil moje dve knihy ako Sneh z Bogoty a Kolumbijská triáda.

Priblížiš mi aj ostatok expedície?

Čo sa týka smaragdového výletu, začíname v Bogote, kde sme dva dni, vedieme rozhovor pri biznis raňajkách alebo obede so zaujimavými ľuďmi. Napríklad, s českým veľvyslancom žijúcim v Kolumbii, s Čechmi, ktorí tam žijú alebo s Kolumbijcami, ktorí niečo znamenajú, napríklad, riaditeľom smaragdovej spoločnosti. Do dolov sa jazdí jeepmi. Ide o adrenalínový zážitok, pretože po dostavení asi kilometer, dva ideme do vnútrozemia, potom ešte niekoľko metrov do hĺbky. Ľudia majú ale možnosť poznať v okolí dolov panenskú, úžasnú prírodu. V tomto jedinom prípade sa klienti musia uskromniť, pretože sa spí jednu noc v malých príbytkoch v dedinke. Na druhý deň sa presúvame malým lietadlom do zóny kávy, kde poznám rodinu, ktorá vlastní 100 ha plantáží. Návštevníci pochopia celý ekoturizmus, proces zberu, spracovanie a získavanie kávy. Jazdíme tam na koňoch k vodopádom, v blízkosti sa nachádzajú termálne kúpele a krásna príroda. Od kávových plantáží potom mierime na ľadovec, ale kto chce ostať odpočívať na kávových terasách, má možnosť. Následujúce dni sme presunutí na pobrežie do Cartageny, ktorej sa hovorí aj malá Havana. Ide o prekrásne, koloniálne mesto, kde sú úžasné nočné kluby, krásne ženy, zábava pri mori… alebo jazdíme na karibský ostrov San Andrés. Skutočne sa jedná o výlety pre náročnú klientelu, ktorá už videla kus sveta a za tých 14 rokov, čo ich robím, sa mi ešte nikdy nestalo, aby niekto povedal, že to bola nuda.

Ak by mali ľudia záujem o túto zaujimavú cestu, kde ťa nájdu?

Na FB ako Cesty do Kolumbie. Čo sa týka smaragdového biznisu-Greenshine Mystery a momentálne si budujem vlastnú značku pod menom Jorge Zorro, čo znamená v španielčine Juraj Liška.  Ako prvý človek som do Kolumbie priniesol snowboard, kde som robil snowboardingové kurzy na vysokých kopcoch od 5000 m.n.m. a vyššie. Tam som si vlastne založil agentúru Jorge Zorro, ktorú som si pritiahol sem do Česka a ktorá sa zaoberá cestami do Kolumbie.