Maldivy sa rozkladajú celkovo na 90 000km2, z toho samotných korálových ostrovov je asi 1190. Len malá časť je však obývaná. Jedná sa o skutočný, pozemský raj, kde sa môžeš pripraviť na biele, piesočnaté pláže, tyrkysové lagúny, farebné korály s bohatým podmorským svetom a pobrežie zdobia kokosové palmy. Idylka, však?

Ostrov som už raz navštívila, konkrétne južnú časť, no tento rok som sa rozhodla navštíviť Severný atol, konkrétne ostrov Dhiffushi. Mimochodom čo sa týka lokálnych ostrovov, sú mnoho ekonomickejšie, ako ked’ si v rezorte. Jednak je tam kľud, nie veľa turistov, na pláži si takmer sám a ceny sú dosť nízke (ubytovanie asi 50$/noc s raňajkami a lokálne reštaurácie ponúkajú hlavné jedlá asi za 4-5$)…Pod’me sa mu ale pozrieť na chlp, ako sa ostrov dostať.

Po prílete na letisko sa musíš lod’kou premiestniť na ostrov Male. Trajekt chodí každých 10 minút a stojí 1$. Ostrov Male obmýva síce krásna a čistá voda aj v prístavoch, ale je to také mestské, býva tu časť populácie, autá striedajú motorky a celkovo to vyzerá na juhoázijský štýl – viac-menej neporiadok a šialená doprava. Okrem pozerania mešity, nie veľkého centra a trhu s lacným ovocím tu nie je veľmi čo robiť. Hlavný cieľ je dostať sa na ostrov Dhiffushi, na ktorý chodí raz do dňa lokálna lod’ o 14:30 vždy, okrem piatka. Trvá to 3 hodiny a stojí 1,5$.  Po ceste sa zastavuje na d’alších troch ostrovoch, čiže Dhiffushi je štvrtý-posledný. Ak chceš byť na mieste za 45 minút, ide ti rýchločln, ale ten ide až o 16:30 (čiže už je to v podstate jedno) a stojí 25$. Piatky chodí aj o 8 ráno alebo o 19 večer. Ak chceš súkromný transfer hned’  z letiska, priprav sa, že za trip sa platí 250$.

Po príchode ťa čaká lokálny ostrov, ktorý dookola prejdeš za 15 minút. Ubytovala som sa v Bibee, ktoré malo najlepšiu pláž na celom ostrove a s krásnym výhľadom. Drvivá väčšina bola skôr vo vnútrozemí. Pri pláži je síce tabuľa, že “zákaz bikín” (pretože ide o moslimskú krajinu), ale nikto to tam nedodržoval a nikto  nikoho na nič neupozornil. Domáci to jednoduchú akceptujú a nie sú veľmi konzervatívni. Ak si myslíš, že im to nevadí, lebo uvidia polonahé ženy, si na omyle. Domorodci na Maldivoch sú absolútne špičkoví, čo sa týka prístupu, ochoty a nápomocnosti. Navyše nechcú za to nič. A neočumujú, takže môžeš byť v kľude. Jediné, čo sa na ostrove nepredáva je alkohol, ktorý je oficiálne na Maldivy aj zákaz dovážať. Dhiffushi sa nachádza hned’ pri Meeru-súkromnom ostrove s bungalovmi na vode. Môžeš naň preplávať na zapožičanom kajaku, avšak ak by si sa tam mal vybrať len naozaj plávaním, maj sa na pozore, pretože sú tam celkom silné prúdy.

Na Dhiffushi máš jak hotelové reštaurácie, tak aj lokálne, ktoré sú za naozaj lacný peniaz. Môžeš sa zastaviť v stánku so suvenírmi, supermarkete alebo v stánku s kokosmi, ktorým som teda neodolala.😍

Vnútrozemie nie je veľmi čisté, avšak rozprávala som sa s domácim a ten mi povedal, že sa tam do dvoch mesiacov chystá organizácia, ktorá bude čistiť ostrovy od všetkých smetí. Vnímam to veľmi pozitívne vzhľadom k tomu, ako je celá planéta zahltená odpadkami. No a čo robiť na takom malom ostrove? Relaxovať, čítať, cvičiť jógu, pozorovať západy, východy slnka, ísť šnorchlovať, kŕmiť raje alebo malinkých žralokov, ktorí sú po západe slnka vždy pri pobreží alebo podniknúť trip na “sandbank”-piesočnatý výčnelok v mori, kde je takisto krásne more a priestor na šnorchlovanie.

Ak si v jednom kole a strese, ver mi, že Maldivy ťa vrátia späť do formy. Cestou naspäť chodí lokálny transfer každý deň okrem piatka o 6:30 ráno alebo rýchločln o 7:30 ráno. Ak ti to časovo nevychádza, pretože musíš letieť domov z Male, stráv noc na ostrove Hulhumale, ktoré je s letiskom spojené cestou, takže sa nachádza hned’ pri ňom. Jedná sa o široký výber hotelov. Dá sa tam taktiež okúpať, more je, prirodzene, pekné a pobrežie zdobia reštaurácie a kaviarne s dokonalými výhľadmi. V podstate celé Maldivy sú o dokonalých výhľadoch. Však uznaj sám.😊