Prečo práve ostrov Cebu? Pretože, ak sa chystáš na Filipíny, najčastejšie sa letí bud‘ do hlavného mesta Manily alebo na Mactan Cebu. Je teda celkom pravnepodobné, že sa mu úplne nevyhneš.

1) Po príchode veľmi rýchlo zistíš, že doprava je tu úplne, ale úplne šialená. Zabudni na zápchy v Bratislave, za ne by si bol ešte vd‘ačný. Na Cebu tak akosi nemajú systém. Teda majú, ale svoj. Z každej strany trúbia, auto vedľa auta, do toho sa tam ešte pichnú štyri motorky a voilá, nič sa nehýbe. Chodci na prechode nemajú šancu, tak maximálne na vlastné riziko. Ešte ťa aj vytrúbia, čo si to dovoluješ ísť práve cez cestu a radšej by ti prešli po nohe akoby ťa pustili. Ked‘ sa konečne vymotáš z mesta a mieriš do inej časti ostrova, zistíš, že 100 km trvá autom 3 hodiny. Diaľnice tú nie sú, takže to bude najväčším dôvodom. Preto mi zabralo cestovanie z bodu A do bodu B aj celý deň.

2) Never taxikárom. Ani Filipíny nie sú žiadna výnimka. Dohodneš sa s nimi vopred na cene a oni budú chcieť ešte zjednávať, aby si im dal viac. A veľmi vytrvalo. Ak sa ti nechce s nimi dohadovať, zvoľ radšej Uber alebo Grab. Ten chytíš na letisku bez problémov a v hlavnom meste Cebu City taktiež. V ostatných častiach ostrova je to horšie. Budeš musieť spoliehať bud‘ na žlté autobusy, ktoré sú klimatizované a celkom pohodlné alebo na zjednávaní s domácim, aby ťa niekde zobral.

3) V Cebu City som mala problém dýchať, pretože smog je tu extrémne zadržiavaný. Pomaly viac áut ako ľudí plus teplo a vlhko. Okolie navyše nie je ničím očarujúce, skôr prašno a špinavo. Hotely sú v meste však na úrovni a najlepšie sa v nich naješ. Väčšina ľudí sa odstaví na poloostrove Mactan-Cebu, kde je množstvo hotelov s bazénmi, no v okolí nič nie je a pláže sú umelé.

4) Ako jedno z mála miest na svete, na Cebu sa dá potápať so žralokmi veľrybími. Zavítaj do mesta Oslob, asi tri hodiny od letiska a uvidieť ich môžeš od 6 do 12 hodiny. Bud‘ ostaneš na lod‘ke, čo je škoda alebo skočíš do vody a budeš si vychutnávať skvelý pocit. Zbav sa strachu, ten ti je na nič. Aj tak ťa nepohryznú, zúbky majú miniatúrne a živia sa planktónom.

5) Ostrov má nádherné vodopády, ktoré vyrážajú dych. Úplná idylka. Medzi najkrajšie patria Tumalog Falls, asi 20 minút od miesta, kde sú žraloky, Kawasan Falls, Mantayupan Falls, Inambakan Falls a d‘alšie. Je ich vskutku veľa, takže je si z čoho vyberať.

6) Neočakávaj rozprávkové pláže, aké vidíš, ked‘ si zadáš do Googlu. Nie. Tie nájdeš na iných ostrovčekoch, ktoré ostrovu patria. Smerom na východ sa nachádza Bohol. Obľúbený je pre Chocolate Hills (žiadnu čokoládu v nich nenájdeš, ide len o názov) a peknú pláž Alona beach. Transfer preváža zo Cebu City každé dve-tri hodiny a cesta zaberie presne dve.Na samom severe ostrova nájdeš Bantayan a Malapascua island. Aby si sa tam dostal, budeš si musieť odchytiť Grab alebo bus zo Cebu City (trvá asi 3 hodiny) a potom lod‘kou na ostrov (rátaj 45 min.). Lode prevážajú vtedy, ked‘ sa naplnia. Ak sa tak nestane, bud‘ si počkáš alebo zaplatíš o malú čiastku viac.

Malapascua je menší ako Bantayan. To bol dôvod, prečo som si ho vybrala. Všade sa dostanem peši a chcela som kľud. Pláže sú už o niečom inom ako na Cebu. Biely piesok, tyrkysové more, palmy a ničnerobenie. Určite sa oplatia okolité ostrovčeky navštíviť, ak chceš zažiť pravú exotiku.

7) Ak máš čas a možnosť, podnikni výlet malým lietadlom na ostrov Palawan. Odporúčila by som aj Boracay, ale ten na nejaký čas zatvárajú, pretože z krásnej idylky sa stalo turistické smetisko.  Let trvá približne hodinku a určite sa oplatia navštíviť. Palawan sa už pomaly, ale isto stáva takisto turistický. No stále sa radí medzi najkrajšie ostrovy Filipín, takže ak odporúčam, tak chod‘, kým nebude úplne preplnený.

8) Pred odletom z Filipín má každý tendenciu minút celú hotovosť. Chyba. Na letisku som sa prvý krát stretla s tým, že pri odchode z krajiny musím zaplatiť medzinárodný poplatok, a to P550 na osobu. Nevýhodou je, že sa nedá platiť kartou, takže si musíš vybrať z bankomatu, ktorý ti strhne za výber asi takú istú sumu. Čiže platíš dvojnásobne.