Zoradila som tri najkrajšie české mestá, ktoré stojí za to pozrieť. Nečakane, nenájdeš tu Prahu. Aj ked‘ je nádherná, no pozná ju každý „ako svoje boty“. Aspoň minimálne jej pamiatky. Pod‘me sa ale pozrieť na d‘alšie klenoty v Česku.

Český Krumlov. Často sa nestáva, že ma nejaké mesto očarí okamžite a na prvý pohľad, no Krumlovu sa to podarilo hned’. Ako by som ho popísala? Skús si spojiť romantiku s rozprávkou dokopy a dostaneš odpoved‘. Nádherné uličky s historickým nádychom, po ktorých by si sa túlal hoci celý deň. Nad mestom sa týči veľká, hradná skala, z ktorej je top výhľad. Práve tu sa inak vyrába Český perník (taký, čo sa je, nie fúka 😀 ), takže môžeš nakuknúť aj do obchodu a nadýchať sa trochu starej tradície, prípadne napiť sa dobrej medoviny. Mesto odporúčam navštíviť mimo sezónu, čiže pred alebo po lete, kedy sa tu nebudeš zrážať s čínskymi turistami. 

Karlovy Vary. Na tie sa nedá zabudnúť. Kúpeľné mesto s množstvami kolonád i liečivých prameňov. Vedel si, že ich náhodou objavil Karol IV., ked‘ bol zrovna na love, jeho pes spadol do horúcej, termálnej vody a začal kňučať? Sám kráľ si tu liečil svoje zranenia a z osady vyhlásil mesto, ktoré dostalo rôzné privilégiá. Vary sú nádherné a ideálne na pozretie na jar/v lete, ked‘ začína všetko rozkvitať a ty si môžeš vychutnať krásne záhrady, výhliadky, ale aj filmový festival, konajúci sa v júli. No a, samozrejme, nesmieš zabudnúť ochutnať karlovarské oblátky. Príchute sú rôzne, no pôvodné boli s lieskovými orechmi. 

Lednicko-valtický areál sa nachádza na Morave. To ti napovie, že sa jedná o vinársku oblasť. Zober bicykel alebo pešibus a poprechádzaj sa po chodníčkoch popri viniciach. Ked‘ je sezóna, čiže leto a časť jesene, nájdeš na nich rôzne stánky s ochutnávkami. Okrem toho si v meste Lednice alebo Valtice sadni do vínnych pivníc, kde hrá živá hudba a ty dostaneš zopár koštoviek i s pochutinami pri príjemnej atmosfére. Určite však nezabudni navštíviť zámok Lednice, ktorý obmýva nádherná a dlhá záhrada. Ideálna na strávenie popoludnia. Valtice však tiež nezaostávajú. Zdobí ich majestátny zámok, ktorý je korunkou kraja. Ako som už načrtla, najlepší čas na turistiku je v lete, kedy je aj všetko a každý deň otvorené. A ty už si len vychutnáš moravské slnko s pohárikom kvalitného vínka v ruke.