Karlovy Vary sú malebným, kúpeľným mestečkom, ležiace ani nie dve hodiny od Prahy. Boli založené okolo roku 1350 Karolom IV., podľa ktorého aj nesú názov. Ich liečivé pramene objavil náhodou, ked‘ lovil jeleňa a jeden z jeho psov padol do horúcej vody a začal kňučať. Varom dal privilégia a premenil ich z osady na mesto. On sám si v nich liečil svoje nohy. Stali sa tak kúpeľným mestom. Od 16. storočia sa voda začala používať aj vnútorne, a to niekedy až v extrémoch. Liečení návštevníci museli vypiť až do 7 litrov denne.

Zdravotné účinky prameňov sú známe po celom svete. Zaujíma ťa, ako vôbec vznikajú? Dažd‘ová voda zo Slavkovského lesa sa vsiaka do hĺbky až 2000 metrov, kde na seba naväzuje oxid uhličitý. Ten pochádza z magmy. Celkovým spojením vznikne kyselina uhličitá, ktorá sa zlučuje s minerálnymi látkami a stopovými prvkami. Preto je nesmierne blahodárna pre naše zdravie ako vonkajšie, tak aj vnútorne.

Určite by si mal vidieť:

Vřídelní kolonádu. Obsahuje niekoľko prameňov, z ktorých si môžeš odpiť. Celkový dizajn ti napovie, že sa nejedná o veľmi historickú stavbu, pripomenie ti skôr komunistickú budovu. Bude to tým, že je stará asi 40 rokov. Bola však zachytená v scéne Vrchní, prchní, kde sa všetci čašníci stretli pri jednej veľkej fontáne. Tú tam už, bohužiaľ, nenájdeš. Vraj sa začala prepadať a miesto nej spravili vonku náhradu.

Zámeckú kolonádu zdobí Zámecká veža. Miesto nej tu bol kedysi lovecký hrádok, ktorý dal vybudovať Karol IV. V kolonáde nájdeš Dolní a Horní Zámecký prameň. Sú tu vybudované aj Zámecké kúpele s bazénom, ktoré ponúkajú svojim hosťom široké spektrum liečebných možností a relaxu. Ďalšie známe kúpele sú Alžbetine, ktoré sú v meste najpopulárnejšie a otvorené verejnosti. 

Tržní kolonáda. Postavená bola na mieste karlovarskej radnice. Karol IV. si tu v prameni liečil svoje zranenia. 

Mlýnská kolonáda. Krásna, dlhá a Vrchní tadiaľto takisto bežal. Nájdeš tu 12 sôch, ktoré zobrazujú mesiace v roku.

Sadová kolonáda bola postavená v roku 1881, no zachovala sa len časť z nej. Bol však do nej privedený Hadí prameň, ktorý je najchladnejši a má len okolo 30°C.

Prechádzkou po meste iste neminieš Karlovarské divadlo. Už len na pohľad ide o krásnu stavbu s bohatými prvkami. Prvé predstavenie, ktoré sa v nej konalo bola práve Mozartova Figarova svadba v roku 1886.

Cisárske kúpele, ktoré obmýva menší park a rieka, slúžili ako luxusné apartmány pre šľachticov a zámožných ľudí. Ak by si sa chcel pozrieť dovnútra, môžeš od apríla do novembra a vstupné stojí 50 Kč.

Okrem toho mesto zdobia nádherné parky a záhrady, ktoré sa oplatia vidieť najmä na jar a v lete, ked‘ je všetko rozkvitnuté. Nemal by si minúť Japonskú záhradu, Sady Jeana De Carro alebo Dvoŕákovy či Smetanovy sady.

Nie som veľký milovník múzeií, no je tu jedno zaujimavé, a to Múzeum Jana Bechera. Recept na Becerovku je doteraz tajný a podáva sa z generácie na generáciu. Pôvodne slúžila ako žalúdočné kvapky. V múzeu je možné si zajednať exkurziu s ochutnávkou.

Vianočný dom ponúka vianočnú atmosféru po celý rok. Môžeš si v ňom dať koláčiky, varené víno a vychutnať zimné dekorácie,

Podniknút výhliadku sa dá na rozhľadni Diana, ktorá je dostupná aj lanovkou. Výhľad na mesto zažiješ aj z Jelenieho skoku so sochou kamzíka, z výhliadky Karla IV, ktorá je najstaršou a výhliadky Tri kříže i Goethovej výhliadky. Stačí si len vybrať.

No sa, samozrejme, by si si v meste nemal nechať újsť pravé, karlovarské oblátky s viac ako 150 ročnou tradíciou.