+ Malapascua je ideálny najmä pre tých, ktorí vyhľadávajú ticho a kľud. Preto neočakávaj, že tu bude bujarý nočný život. Rozlohou asi 3 km dlhý a 1 km široký vieš, že sa všade dostaneš peši, na bicykli alebo na motorke. Autá na ostrove nejazdia, takže si čiastočne oslobodený od výfukov…až na tie motorky.😊

+ Dlhé pláže bez známok preplnenosti, pretože ostrov nie je veľmi komerčný. Na juhu sa nachádza Bounty beach, ktorá je pohodlnejšia, čo sa týka dostupnosti, ale nie najkrajšia. Práve tú špičkovú nájdeš na samom severe, a to Langob beach, kde nie sú v blízkosti hotely či bungalovy. Dá sa tam však dostať za necelú pol hodinu z Bounty beach. Tak si predstav: ani človiečika, celé pobrežie len pre teba s romantickými zákutiami a kúpať sa budeš v priezračnom mori, ktoré hrá všetkými modrými farbami.

+ Ľudia sú na ostrove veľmi milí a ochotní. Všade ťa zdravia s úsmevom na tvári. Ak niečo potrebuješ, radi ti pomôžu. Navyše Filipínci vedia celkom dobre angličtinu, pretože sa ju učia už od základnej školy, takže sa bez problémov dohovoríš.

+ Športuješ, relaxuješ alebo medituješ? Všetko môžeš vyskúšať. Nie je nad behom po pláži za východu slnka, meditáciou za západu alebo skvelou masážou hned‘ pri mori a dobrom drinku, kde ťa budú rozmaznávať Filipínky.

+ Malapascua je potápačský raj. Nachádza sa tu scuba diving centrum, kde ti zaistia „stretnutie“ so žralokmi líščími. Dostaneš lekcie, vyráža sa o 5 ráno a potápa sa do hĺbky až 30 metrov. Veľa ľudí sem chodí práve kvôli tejto atrakcií.

+ Ked‘že sa nejedná o široké spektrum možností ani nenájdeš príliš veľa reštaurácií, ak nerátam hotely. Mám však pre teba dobrú správu. Na Malapascua island je Angelina restaurant – pravá, nefalšovaná, talianská reštaurácia! Jedlo je vynikajúce a zmrzlina ešte lepšia. Majiteľ je Talian a často ho v nej stretneš vysedávať. V prípade, že budeš mať dosť nudlí a zachýba ti niečo poriadné európske, vieš, kam ísť.

+ Kúpiš tu perly za lacno. Predavač ti so zapaľovačom dokáže, že sa nejedná o napodobeninu a k dispozícii sú biele i čierne. Ich nedokonalé tvary si zamiluješ. Nezabudni zjednávať a neber prvú ponuku. Ja som, napríklad, kúpila náramok z čiernych perál, náramok z bielych, náhrdelník s jednou väčšou perlou a náušnice z bielych i čiernych za 30 eur dokopy. Určite sú rôzne druhy s rôznou kvalitou, ale ak si môžeš zadovážiť pravé, vylovené perly miesto bižutérie za tú istú cenu, myslím, že je vyriešené. 

Na Malapascua nie je bankomat, takže si vopred musíš pripraviť hotovosť, aby ti vyšlo na ubytovanie, odvoz, jedlo atd‘.

– Vnútrozemie nie je najčistejšie, skôr ti to pripomenie takú dedinu s kohútmi a blatovými chodníkmi. V mori sa taktiež povaľuje pár odpadkov. Domáci si prírodu až tak nevážia, aspoň väčšina nie. Myslím však, že je to celkový problém juhovýchodnej Ázie.

Klasické obchody s potravinami som tu ani nevidela. Musíš mať teda všetko pripravené so sebou. Maximálne tam boli nejaké malé stánočky s vodou, pár snackmi a najzákladnejšími vecami.

Veľmi často sa musíš uhýňať motorkám, pretože na Malapascua sú prevažne úzke chodníčky a týchto strojov tu je viac než dosť. Celkom zbytočné na to, aký je ostrov malý.