Do mesta prídeš pravnepodobne najmä so zámerom, ak doň prilietaš či odlietaš, no nechystáš sa tu zdržať príliš dlho. Ked‘že už aj z Viedne sú priame lety do Bangkoku, úplne sa mu nevyhneš. Ale to vôbec nevadí, pretože aj hlavné mesto Thajska má svoje čaro. Aj ked‘ dopravné špičky neminieš, cesty sú tu v celku fajn. Nie je to zmätok ako napríklad vo filipínskom Cebu a Bangkok má aký-taký systém. Navyše si vezmeš Grab alebo Uber a lacno jazdíš po meste. Čo teda v Bangkoku navštíviť?

Poznámka: Ak sa chystáš do Krabi, zíde sa ti minulý článok: https://www.cestujbezcestovky.sk/2018/01/07/dovolenka-v-krabi-kde-sa-zdrziavat/.

5 vecí, ktoré sa v Bangkoku oplatia vidieť:

1) Chrámy. Umiestnila som ich na prvé miesto, pretože, povedala by som, sú typickým znakom pre Bangkok. Je to ich kultúra, ich pýcha a budhistický chrám sa iste oplatí aspoň raz navštíviť. Osobne som bola vo Wat Traimit, ktorý je situovaný blízko China town. Jeho výnimočnosť spočíva v najväčšom zlatom Budhovi na svete – meria okolo troch metrov a obsahuje 5,5 tony zlata. Ženy, prosím, myslíte na to, že do poschodového chrámu sa nemôže ísť v šatách, kraťasoch ani tielku. Musíte mať minimálne legíny a klasické tričko. Do vnútra sa vstupuje na boso. Nepodceňte to, naozaj to tam strážia. Ja som mala šaty a pani mi nechcela dovoliť ísť za prah a potom jej už aj vadilo, ak som si ho fotila zo schodov. Nezaujímalo ju, že mám zaplatený lístok, pravidlá sú pravidlá. Mimochodom, vstup sa kupuje za 40 THB/osobu. Okrem Wat Traimit sú známe aj Wat Arun a Grand Palace, kde platia rovnaké zásady. 

2) Trhy. Pouličné jedlá, ktoré hrajú všetkými farbami a i trhy na vode, kde domáci ponúkajú ovocie, nudle, mäso, zeleninu (samozrejme, všetko uvarené, upečené) na malých plťkách. Takisto máš možnosť ochutnať kobylky, chrobáky, pavúky, škorpióny v chutných omáčkach, kde ani nepoznáš, že by si jedol hmyz. Budeš mať príjem proteínov a cítiť sa skoro ako Bear Grylls. Čo sa týka samotného jedla na ulici, skús vyberať tie lepšie. Ja osobne pre istotu nejedávam v týchto krajinách na ulici mäso, pretože nechcem nič riskovať. Veľa, veľa krát som videla, ako ho majú dlho vystavené na slnku, popri prašnej ceste, na ktorej bol extrémne cítiť smog. O vystavených vajíčkach na slnku ani nehovorím. Oni sú na to zvyknutí, ale Európania nie. 

3) Nákupy v Bangkoku nie sú úplne najlepšie na značkové oblečenie, pretože uvidíš prevažne fejky. Empioro Marnai, Emporium Armani, Amarin, Adides, H&N a d‘alšie „origináliky“ tu nie sú žiadnou výnimkou.😊 Čo sa však oplatí nakupovať sú obyčajné kúsky s neskutočne príjemným a kvalitným materiálom, ktorý u nás len ťažko lacno dostať. Šatky z kašmíru budú na každom rohu. Veľa ľudí sem chodí si dať ušiť oblek. Prečo až sem? Ak majú do Thajska cestu, celý oblek, košele, nohavice a na čo si len zmyslíš, budeš mať hotové za jedinú noc, za minimálnu sumu a na mieru. Minimálna znamená okolo 100 eur niekoľko kúskov naraz. Nezabudni všade zjednávať. Materiál je rovnaký ako, napríklad, u Blažeka a vyzerá aj tak isto. Až na značku „Blažek“, ktorá pridá o pár stoviek navyše. 

4) Dom Jima Thomsona. Jim bol Američan, ktorý sa rozhodol v 40. rokoch usadiť v Thajsku, pretože si zamiloval juhoázijskú kultúru. Oživil thajský hodváb a uviedol ho na svetový trh do veľkých miest, na známe nákupné ulice v Londýne, Paríži, Miláne a New Yorku. Písal sa rok 1967, ked‘ Thomson záhadne zmizol v malajzijskej džungli. Jeho dom slúži ako múzeum, kde je zobrazený jeho život a vášeň pre priemysel s hodvábom.

5) Bez pravej thajskej masáže by to snád‘ ani nešlo. V krajine sú na každom kroku masážne centrá, ktoré ponúkajú dokonalé miesto na relax. A čo je najlepšie? Sú lacné a „ako od pravej Thajčanky“😊. Za hodinu zaplatíš približne 10 eur.

Rada na záver: Pred odchodom si pozorne skontroluj svoju bagáž. Je všeobecne známe, že práve v Thajsku sa dávajú najviac drogy do batožiny a ty o tom ani nemusíš vedieť. Na letisku to už ťažko vysvetliš a v tamojšom väzení by si skončiť nechcel. Preto pozeraj kufre, tašky, ktoré si nemal neustále pod dohľadom, a to platí aj na hoteli! Ja si ho vždy zamykám, ak idem preč z izby. Svoje veci maj, pre svoju bezpečnosť, vkuse na očiach.