Dovolenka v Krabi je jedna z top v Thajsku. To bude dôvod, prečo tam stretneš na každom kroku Čecha alebo Slováka. Chvíľami som pochybovala, či sa náhodou nenachádzam v Chorvátsku. 😄  Prečo je však také obľúbené?

To spoznáš, ked‘ sa budeš prechádzať v Krabi smerom na Ao Nang beach. Ulica plná street foods, suvenírov a obchodov, kde si môžeš za lacný peniaz dať ušiť kvalitný oblek, košele či kostýmy. Látky sú rovnaké, napríklad s takým Blažekom, dokonca aj vzor. Jediný rozdiel je, že za košeľu v Thajsku dáš 20 eur a u Blažeka 120. Navyše ich máš presne na mieru a do pár hodín hotové, kdežto u nás to trvá aj pár dní. Na oblečenie som však nenarážala, ked‘ som mala na mysli, prečo je Krabi tak populárne. Ao Nang beach je dlhý pás hnedého piesku s typickými thajskými lod‘kami a vysokými skalami v pozadí. Je pomerne obľúbená na párty a pozdĺž nej sa nachádza mnoho reštaurácii a kaviarní.

Priamo pri nej nájdeš Monkey trail, cez ktorý vedie rozkošný, rozsvietený chodníček plný opíc (nečakané). Je to veľmi príjemná prechádzka, ale nenos na sebe nijaké cennosti, okuliare a podobne. Neručím, že nejaká opička ti ich drzo neukradne.

Cestička skrz mini džungľu vedie na Pai Plong beach – súkromnú pláž s hotelíkom, reštauráciu a barom pri mori. Tam je to, konkrétne, trochu predražené, ale čo čakať, ked‘ je to hotel so súkromnou plážou. Samotná dovolenka v Krabi je o o trochu drahšia, než zvykla byť, ale za to môže predovšetkým rozvinutý turizmus. 

Lod‘kou priamo z Ao Nang beach sa dajú podniknúť rôzné jednodenné výlety. Jedným z nich je Railay beach, na ktorú sa dostaneš za pár bahtov a môžeš tam ostať koľko chceš. Teda, myslím tým do večera, pretože posledný spoj naspäť ide o 18 večer. Cesta trvá asi 10 minút. Nejedná sa extra o rozdielnú pláž, až na jeden detail. More je tam krásne, svetlo zelené, kdežto na Ao Nang nič špeciálne.

Čo sa však najviac oplatí na dovolenke v Krabi, sú Ko Phi Phi ostrovy. Cestu treba zajednať o deň vopred. Na hotel po teba príde odvoz, ktorý vás odvezie ku prístavu. Ak si si zajednal hotel na Phi Phi, odvoz (väčšinou člnom) ťa bude už čakať v prístave pri príchode. Mal by byť zadarmo. Jediné, čo budeš platiť je ihned‘ pri vstupne 20 bht. Ja som si konkrétne zajednala Paradise Pearl Bungalows, na ktoré sa dalo dopraviť len cez vodu alebo cez džungľu, lenže to by zabralo pár hodín a s batožinou isto neodporúčam. Musím povedať, že miesto ma veľmi milo prekvapilo. K dispozícii bola súkromná Long beach s čistou, svetlo modrou vodou, bledunkým pieskom a palmami.

Samozrejme ani tu nesmeli chýbať thajské člnky, čo len miestu dodávalo na kráse. K tomu si kúpiť kokos a už nič iné, len leňošiť a užívať si. Výhodou bola i reštaurácia, nachádzajúca sa priamo na pláži, ktorú vlastní spomínaný hotel. Ceny boli ku podivu lacnejšie ako v samotnom Krabi.

Môžeš podniknúť cestu aj na Maya Bay, úplne hádam najkomerčnejšia pláž na svete, čo svedčí aj o preplnenom mieste, za ktoré sa platí. Jednak za odvoz a jednak, že chceš vôbec uvidieť tú skvelú, preľudnenú pláž. Všetci ti odporúčajú ísť už skoro, okolo siedmej ráno, ked‘ tam nie sú plnky, ale pravdu? Hovoria to úplne každému, kto dojde, takže by som o tom aj trochu pochybovala. Určite sa jedná o peknú pláž, to nehovorím. Ale mňa osobne už len tá prehnaná komerčnosť neláka. Maya Bay vraj zatvárajú o niekoľko mesiacov na dva roky, aby sa obnovil podmorský svet, čo pláži určite prospeje. Miesto toho otvárajú blízko Krabi iné ostrovy, ktoré budú slúžiť podobnému účelu.