Mesto Valtice na Morave majú veľmi, veľmi bohatú históriu. Úplne prvá zmienka pochádza z 12. storočia. V 17. storočí až do roku 1945 sa zámku ujal rod Lichtenštajnov, ktorí na ňom sídlili a urobili pár úprav pôvodnej stavby i parku podľa svojho vkusu. 

Valtický zámok patrí v skutku k najkrajším v Českej republike. Na prvý pohľad vás upúta honosná stavba, v ktorej je čo objavovať. Dá sa zaplatiť si niekoľko prehliadok, k najpredávanejším patrí základný okruh. Trvá 55 minút a základné vstupné stojí 160 Kč. Budeš prechádzať rôznymi miestnosťami, na ktorých sa podieľalo mnoho maliarov, sochárov a architektov. Dokonca sa budeš môcť pozrieť aj na barokovú kaplnku, ktorá patrí k najkrajším v strednej Európe. Postavená bola v roku 1729 a navrhol ju taliansky architekt Antonio Beduzzi. Zaujímavosťou je, že vysvätená bola až po 40 rokoch.

Okrem toho sa v areáli nachádza aj Zámocké barokné divadlo. To sa stalo konkurenciou viedenskému, ktoré navštevovali cisárske rodiny.

Víno je doslova priamo pod zámkom, pretože sa tu nachádza Salón českých vín, kde sa najlepšie vínka dajú okoštovať a môžeš si ich aj zakúpiť.

  • Klasická degustácia trvá od 15-25 min. a stojí od 100-250 Kč na osobu.
  • Voľná degustácia trvá od 90-150 min. a stojí od 399-499 Kč na osobu.

Otvorené majú vo všedné dni okrem pondelka.

Zámocký sklep ponúka to isté so značkou vín Chateau Valtice. Nájdeš ho hned’ pri bylinkovej záhrade. Zarezerovať si tiež môžeš prehliadky s výkladom, ktoré trvajú od 30-45 min. a v cene máš i degustácie. Cenovo to vychádza od 60-140 Kč na osobu.

  • Prehliadka klasik s výkladom stojí 60 Kč na osobu a v cene sú zahrnuté degustácie 4 vzorkov vína + degustačnú koštovku.
  • Prehliadka Exclusive s výkladom je vrátane ochutnania 7 vzorkov vína a stojí 190 Kč na osobu + degustarný pohárik.
  • Prehliadka Exclusive II. s výkladom stojí 140 Kč na osobu a máte možnosť ochutnať 6 vzorkov vína + degustačný pohárik.

Okrem leta majú otvorené len soboty a nedele.

Pri návšteve by si jednoznačne nemal vynechať Valtické podzemie, kde dostaneš miestne vína, ochutnávky, akcie a hráva tam i cimbálka. Treba si vopred vyhľadať otváracie hodiny, ktoré sú prispôsobené sezóne. Väčšinu času je otvorená Vinárska stodola alebo Vínne sklepy Valtice. Takisto sa dajú ochutnať poháriky vínka, ktoré sa dajú na mieste aj zakúpiť.

V areáli zámku som chcela navštíviť Café Lichtenštajn, no žiaľ mali zatvorené, pretože poprchalo. Pravnepodobne to záleží nielen od dní, ale aj od počasia. Takže musíš mať trochu šťastia.

Za Valtickým zámkom, asi 5 minút peši popri tenisových kurtoch, prídeš do Žabieho sklepa – mučiarne. Za 80 Kč na osobu si môžeš prehliadnúť historické pomôcky na mučenie. Nájdeš tam, napríklad, býka, do ktorého sa dal človek, pod ním sa zakúrilo a on sa tam pomaly piekol. Krik nebol počuť, len divné zvuky, ktoré pripomínali zúriace zviera.

Okrem iného si môžeš pozrieť aj váhy, podľa ktorých sa určovali, či žena bola čarodejnica. Na jednu váhu bola posadená ona a na druhú váhu závažie. Ak bola ťažšia, nebola pokladaná za bosorku, pretože by ju metla neuniesla. Ak bola ľahšia, bola udaná a následne posadená do kresla s hrotmi.

V starých časoch neboli pravidlá, ktoré by určovali dĺžku alebo spôsob mučenia. A aj ked‘ neskôr vznikli, málokedy boli dodržiavané. Kat bol veľmi bohatý človek, ktorý býval za mestom. Ak šiel do kostola alebo krčmy, mal miesto pre seba, nesmel sedieť s ostatnými, pretože bol považovaný za nečistého.

V meste sa dá takisto vidieť Radnica, Kostol Nanebovziatia Panny Márie, Františkánsky kláštor, Kláštor milosrdných bratov, Belveder a zámok Rendez-vous, ktorý slúžil Lichtenštajnom ako locecký zámok, v ktorom sa konali lovecké hostiny.