V južných Čechách, kúsok od hraníc s Rakúskom sa nachádza jeden krásny klenot, patriaci medzi UNESCO. Vltava sa kľukovito stáča okolo mesta a vytvára tak z výšky zaujímavý pohľad. V centre nájdeš stredoveké krčmičky a rozkošné úzke uličky. O víkendový výlet máš zaručene vystarané.

Český Krumlov je bezpochyby rozprávkové a romantické miesto, na ktoré nenatrafíš len tak hocikde. Zaparkuješ na jednom z parkovísk, na prvý pohľad ťa upúta vysoká a široká skala, cez ktorú vchádzaš Budejovickou bránou. A ty sa zaľúbiš. Na prvý pohľad. Vydáš sa smerom do centra a tebe príde, akoby si sa ocitol v inom čase. Všade remeselnícke výrobky, antikvariáty, spomínané stredoveké krčmičky, mostíky cez rieku, romantické uličky i staré, no zachovalé budovy. Nádhera!

Treba si zájsť do miestneho pivovaru Eggenberg. Pivovarníctvo malo v Českom Krumlove rozkvet už v 16. storočí. Najedz sa klasických českých špecialít alebo ochutnaj Jihočeskú Nivu, ktorá sa tu vyrába alebo Český perník. Ten má svoju zachovalú receptúru tiež od 16. storočia. Dávajú doň med, múku a špeciálne korenie, ktoré dodáva všetkému dôležitú chuť. Tiež ho vytláčajú do drevených foriem, ktoré sa dajú jesť. V tomto obchodíku, nachádzajúcom sa v časti Latrán, môžeš ochutnať do malých pohárikov medovinu, hruškovicu, slivovicu, orechový, višňový likér a iné. Zakúpiš tu i špeciálne kozmetické výrobky z medu. Jednoducho milé miestečko.

Kúsok od obchodu sa dá ísť hore na zámok, z ktorého je výhľad na celý Český Krumlov. Smerom hore o kúsok d‘alej prejdeš do zámockej záhrady s fontánou, malým, vystrihaným parkom, v ktorom sú vysadené kvety a v lete sa určite oplatí zájsť do divadla s otáčavým hľadiskom.

Okrem toho sa oplatí vidieť krásny gotický kostol Sv. Víta. Jeho vnútro je veľmi pekne zdobené. Široká ulica je najširšou v meste (kto by to bol podľa názvu povedal). Preto sa na nej konajú trhy. Na štvorcovom Námestí Svornosti sa nachádza Radnica, na ktorej sú štyri znaky, a to: eggenberský, Český Krumlov, schwarzenberský a českej zeme.

Zaujímaš sa o kultúru? V lete chod‘ do otáčavého divadla v zámockej záhrade a inokedy môžeš do Múzea voskových figurín, Múzea marionetiek či Regionálneho múzea, kde nahliadneš do dejín mesta či Múzea Egona Schiela, kde uvidíš jeho výtvarné diela a život. Ak chceš trošku väčšej aktivity, zaraftuj si na Vltave. Mesto ponúka zapožičanie, zorganizovanie výletov i parkovisko zdarma.