Smerom na sever od Kane’ohe je veľmi pekná cesta popri pobreží. Po tvojej pravej strane môžeš mrknúť Tropical farm s ochutnávkou havajskej Kona kávy, ktorá je vraj najkvalitnejšiou na svete a akostných 250 gramov stojí aspoň 20 $. Otestovať či zakúpiť sa dajú aj typické makadamiové oriešky. Chceš perly? Nájdete ich tu z rôznych oblastí a za rôznu cenu, ktorá začína minimálne na 25 $ , no práve tie prvotriedne určite nebudú.V La’ie sa nachádza Polynesian Cultural Center, ktoré ukáže, jak pôvodní Havajčania žili na ostrove. Bud’ si istý, že zaplatíš minimálne 85 $ za prehliadku. Je v tom aj nejaké jedlo. Ak si zaplatíš viac, dostaneš aj rajčinový šalát s kozím syrom, pečený zemiak v mede alebo pečený kokos. Zváž sám, či sa ti to oplatí. Okrem toho sa v La’ie dá pozrieť aj veľká skala v mori. Dosť tam fúka a vlny sa zdvíhajú do veľkej výšky.

IMG_8957

V pokračovaní po Kamehameha Hwy leží i hotelový komplex Turtle Bay Resort. Pomenovanie má po korytnačkách, ktoré tam kedysi kládli vajíčka, no už tomu nie je tak. Naopak, dajú sa v oblasti vidieť tulene havajské, ktoré patria medzi ohrozený druh, takže sa správaj v súlade s prírodou. Žiadne fľašky ani smeti po zemi, čo treba dodržiavať všade. Havajčania si udržujú poriadok. Sunset beach podľa názvu napovedá, že bude mať nádherný západ slnka. Pláž, podľa môjho názoru, patrila k najlepším na ostrove. Krásne zákutia, more na jednotku, vlny takmer žiadne a piesok takmer bielunký.

IMG_8966

V blízkosti nájdeme Ted’s bakery, ponúkajúca čerstvé pečivo a koláče, ktoré ti pri tých balených v supermarketoch budú naozaj chýbať. Ochutnaj lokálne pochúťky s makamadiovou plnkou. 

Pupukea beach park sa delí na Three tables beach a Shark’s Cove beach. Takzvané tri stoly je príjemná oddychovka s parkovaním hned’ pri ceste. V lete je v zátoke more kľudné, a preto sa dá podniknúť aj scuba diving. V zimných mesiacoch je pláž vhodná skôr pre skúsených surferov.

IMG_8954

Shark’s Cove sa vyznačuje predovšetkým potápaním. Celkom ma výzor miesta prekvapil. Samé skaliská a kamene. Zvyčajne je preplnená. Vidieť sa dajú farebné rybičky a korytnačky. Ked’ sme už pri korytnačkách, za nimi turisti špeciálne zastavujú na Laniakea beach. Preto sa na ceste tvorí kolóna áut. Vstup do mora je obtiažnejší kvôli plochým a šmykľavým kameňom.

IMG_8990

V Hale’iwa Boat Harbor sa dá vyraziť za dobrodružstvom a potápať so žralokmi galapágovými v klietke. Zvyčajne ste v nej s d’alšími šiestimi ľud’mi. Celkový náklad je asi 100 $ na osobu a zahŕňa aj obed.

Ďalej na západné pobrežie sa nedá prejsť, nevedie tam cesta. Musíte prejsť cez vnútrozemie a obísť to. Táto časť ostrova je chudobnejšia ako iné a kradne sa tu. Preto si nenechávaj žiadne cennosti v aute. Inak vidieť sa oplatí Yokohama alebo Keawa’ula beach, na ktorej budeš pravnepodobne sám, pretože oblasť nie je veľmi turisticky obľúbená. Kúpať sa je nie moc bezpečné kvôli veľkým vlnám a silným prúdom, ktoré sú ale takmer všade na Oahu.

Makua Cave je mysteriózna jaskyňa, ponúka však pekné zábery na fotografie. Legendy hovoria, že tu žije žraločí muž, ktorý miesto pravidelne navštevuje skrz podmorský tunel a láka ľudí do jaskyne.