Je potrebné vziať do úvahy, že počasie je tu o niečo horšie ako v južnej časti ostrova. Obklopuje ho Severný ľadový oceán, a pri takomto výlete si môžete povedať, že ste v ňom aspoň omočili prst (a extra otužilci s vodkou v sebe, že si zaplávali). Podnikajú sa aj výletné lode na pozeranie veľrýb. V okolí mesta Akureyri sa točil seriál Hry o tróny. Vy môžete byť aspoň trochu súčasťou, a preto sa oplatí vidieť Grjótagjá horúce pramene, nachádzajúce sa v jaskyni. Kúpať sa tu pomerne bezpečne dá od roku 2004, pretože miesto leží na rázcestí americkej a euroázijskej tektonickej dosky.

20731803392_0f0ec462df_b

Na severe je populárne Myvatn jazero a zrelaxovať sa dá tiež v Myvatn prírodných kúpeloch. Vstupné je 30 € na osobu. Ak vám nestačili doposiaľ vodopády, zájdite si k tým najkrajším na ostrove, a to k Godafoss vodopádom. Nádherná scenéria je samozrejmosťou. V okolí stojí za pozornosť vidieť Askja sopečný kráter, ktorý je naplnený tyrkysovo modrým jazerom. V ňom sú nebezpečné prúdy, ktoré vraj stiahli na dno aj výskumnú lod’ku.

IMGP2355

Východný región:

Je omnoho menej osídlený, a preto sa vám tu bude zdať krajina ešte pustejšia než doteraz. Požičajte si koníky, ktoré sú mimochodom voľne chované po celom ostrove, a zajazdite si po okolí. Prenajmite si lod’ku a pozorujte veľryby. Chod’te na výlet do ľadovej jaskyne Skaftafell, ktorá prekvitá všetkými odtieňmi modrej. Bezpečné je ju navštíviť v zimných mesiacoch, kedy ľad drží pevne. Takisto sa môžete vydať na skútroch po ľadovci a vyjašiť sa sa po snehových pláňach.

Táto časť Zeme je jedným slovom úžasná. Toľko prírodných skvostov, ktoré nikde inde nenájdete. Počasie, ktoré sa mení z minúty na minútu (nezabudnite si pribaliť termo). Pevnina, ktorá pripomína inú planétu a príroda plná unikátnych skvostov. Nepredvídateľný, neskutočný, chladný a nádherný. To je Island.

 

 

Zdroje fotiek: Stig Nygaard, https://www.flickr.com

Agustin Sanchez, https://www.flickr.com

Gloria, https://www.flickr.com