Ako sa v meste pohybovať:

Pri návšteve USA vám pravnepodobne každý odporučí prenajať si auto s tvrdením, že bez neho sa nikam nepohnete. Pokiaľ nemáte 25 rokov, vaše náklady na prenájom auta sa rapidne zvýšia. Už to nebude 20 dolárov na deň, za obyčajnú Kiu, ale kľudne aj 70. Stále nerátam poistku. Záleží, na čo natrafíte. Väčšinou sa aj tak všetky spoločnosti stretávajú na jednej stránke, a to rentalcars.com.

Po novom existuje stránka www.turo.com, kde si prenajmi auto bez zbytočných poplatkov. Ponúka použité autá za rozumnú cenu, neprihadzujú si zbytočné poplatky ako iné oficiálne stránky za auto. Dosť ušetríte, pretože to požičiavajú bežní ľudia. Ak chceš zľavu 25 $ pri svojej prvej skúsenosti kliknite sem: https://turo.com/c/michaelas43

Ak sa vám do takejto možnosti moc nechce, skúste lacnejšiu variantu – Uber alebo Lyft. Odporúčam si stiahnúť aplikáciu. Tieto spoločnosti pravdupovediac kradnú zákazníkov taxikárom, ktorí proti tomu dokonca aj protestovali.

Ked’ chcete, aby vás to vyšlo čo najlacnejšie, používajte Uber Pool. Cezeň zdieľate jazdy s niekym iným a z bodu A do bodu B sa dostanete za 3 doláre. Nezáleží na tom, jako dlho pôjdete.

Tí, ktorí sa nechcú „zbytočne“ potulovať uličkami a chcú mať súkromie, používajte Uber X. Vyjde vás to približne od 10-15 dolárov.

Takisto sa môžete voziť aj Lyft. Ja som dostala od jedného šoféra kód, kde som za prvých 10 jázd mala zľavu 5 dolárov, takže často sa stalo, že som neplatila vôbec alebo len pár centov. Výhody v oboch prípadoch máte, ak pozvete do aplikácie priateľov. Tiež dostanete podobné zľavy.

Ubytovanie:

Hotely, hostely, motely…Výber je na vás. Rátajte však s tým, že k sume hotela za noc si pripočítajte ešte 14 % daň, plus menšie poplatky, ktoré platíte na mieste.

Jedlo:

Myslím, že európska kuchyňa vám tu bude chýbať. Bud’ stavíte na lacné fast foody alebo rôzne druhy reštaurácií, kde sa pohybujú ceny za porciu približne od 15 dolárov vyššie. Aj v tomto prípade platí, že nerátajte s cenou, ktorú vidíte na jedálnych lístkoch. Je potreba si prirátať 14 % daň a vo veľa reštaurácií si automaticky prirátavajú sprepitné. Ak na bločku nie je napísané, dáva sa vo výške asi 20 %. Je výhradne neslušné, ak im nič nenecháte. Pravnepodobne by na vás škaredo zazerali.

Nákupy:

Ako v celej Amerike ani Florida nie je výnimkou. Značkové oblečenie, doplnky či topánky tu kúpite naozaj lacno. Čo sa týka Miami, odporúčam ísť pozrieť do Dolphin Mall, na ktorý si vyhrad’te celý deň. Nájdete tam všetky možné značky, cez Polo Lauren, Guess, T.Hilfiger, Victoria’s Secret, Pink, American Eagle, Converse, Banana Republic…až po Calvin Klein či Hugo Boss.

13620996_543147185875947_2991159323016167151_n

Ked’ budete platiť pri pokladni, dávajte pozor a sledujte čo a za aké ceny vám predavač blokuje. Takmer v každom obchode sa mi stalo, že nejaká položka mi bola zarátaná za pôvodnú cenu a nie, ako sa písalo. Predavačku jednoducho na to upozornite, ona to vygeneruje a je po probléme.

Ak sa vám nechce motať celý deň v obchodnom centre a preferujete obchody vonku, zájdite si do Bayside Market. Sú to takisto značkové obchodíky popri móle, odkiaľ máte fajn výhľad na prístav. Rátajte však s vyššími cenami ako v Dophin Mall, ktorý má prevažne outletový tovar.