V tomto článku rozoberiem južnú časť tejto nádhernej, chladnej krajiny. Pobrežie je rozmanité a nudiť sa určite nebudete. Ak vyrážate z Reykjaviku, pripravte sa na celodenný výlet. Jednosmerná cesta zaberie minimálne 3 hodiny, záleží, kam až pôjdete. Po jednej diaľnici sa nachádza niekoľko úžasných miest, a to napríklad Hveragerdi – geotermálny park plný horúcich prameňov. Ďalšou raritkou je Kerid kráter, ktorý je hlboký asi 55 metrov a vznikol pred 3000 rokmi. V pokračovaní môžete mať výhľad na Hekla vulkán, ktorý nám našťastie nehekol. Naň vám musí vyjsť pekné počasie, pretože sa často nachádza jej vrchol v oblakoch. Naposledy vybuchol v roku 2000. Nezabudnite sa pokochať pohľadom na Skógafoss vodopád, ktorý skrášľuje dúha. Meria 60 metrov a dajú sa vyšľapať aj schodíky, ktoré sú náročnejšie na kondíciu, hlavne, ak fúka silný vietor. Zhora sa vám naskytne výhľad na vodopád zvrchu a okolie.
O pár minút d’alej autom odbočte na Mýrdalsjokull ľadovec. Jeho vrchol meria asi 1493 metrov a cestou stretnete mnoho amatérskych horolezcov, ktorí si zaplatili kurz lezenia/šplhania so základným náradím. Príroda je nádherná, ľadovec miestami vypadá, akoby ste doňho kreslili ceruzkou.
Odtiaľ, po asi pol hodinke cesty, natrafíte na Dyrhólaey útes, pripomínajúci slona. Výšku dosahuje až 120 metrov. Na kopci sa vám taktiež naskytne čierna piesočná pláž a nekonečná pláň s kopcami v pozadí. Uvedomíte si, koľko rôznych tvárí má Island. Pred chvíľou ste behali po snehu a ľadovci a o pár minút d’alej pozeráte na lávové pobrežie so suchou krajinkou. Na kopci neskutočne fúka, a to myslím tak, že máte problém to ustáť. Vietor ukáže svoju silu. Jednej žene odfúklo dokonca kabelku.
O kúsok d’alej narazíte na mestečko Vik, ležiace pri pobreží. Opodiaľ sa nachádza Fjadrargljúfur kaňón, ktorý je 100 metrov hlboký a dlhý asi 2 kilometre. V blízkosti nájdete lávové pole – Eldhraun. Predpokladá sa, že to je najväčia sopečná oblasť, ktorá vznikla od jedinej erupcie. V období sucha je zahalená v šedej farbe, no a po daždi sa zafarbí do sýtozelenej. Je odtiaľ pekný pohľad na západ slnka.
V prípade, že by vám cestou jeden ľadovec nestačil, vydajte sa na vulkanický ľadovec – Vatnajokull, ktorý pokrýva asi 14 % celého Islandu a vytvára národný park. Miesto, kde sa oheň a ľad stretáva v jednom. Pod ním nájdeme ľadovcovú lagúnu Jokulsárlón. V zime sem radi zavítajú i tulene. Lovci polárnej žiary by sa mali pomotať skôr v tomto regióne, pretože je tu najmenšia oblačnosť z celého ostrova. Žiaru je možné vidieť od októbra do polovice marca, až apríla. Nič však nie je isté, pretože sa stále nenachádzame za polárnym kruhom, kde je najväčšia pravnepodobnosť výskytu. Ak sa neradi na seba spoliehate, môžete si priplatiť 200 € za takýto výlet lod’ou, ktorý tento úkaz umožňuje vidieť.