Na Big Islande určite nevynechaj miesto Kalapana, vzdialené asi 15 minút autom od Kehena black sand beach, ktorá bola spomenutá v minulom článku.

Na Kalapana si prenajmi bicykle za 20 $ a budete šlapať 30 minút do miesta, odkiaľ láva steká do mora. Ideálne je ísť pri západe slnka, ked’ je lávu najjasnejšie vidieť. Nádherný a jedinečný pohľad istí jednoznačne nezabudnuteľný zážitok. Dá sa ísť aj peši, no treba si nechať minimálne hodinu aj niečo ako rezervu.

unnamed

Volcanoes National Park ponúka množstvá túr, kde sa takisto dá vidieť láva, ak sa ti podarí, no z omnoho bližšieho uhla. Vstup vás bude stáť 25 $ na auto a platí týždeň. Na začiatku parku je Thurston lava tube jaskyňa s menšou prechádzkou. Ďalej sú Steam vents, miesta, odkiaľ stúpa para zo zeme. Následuje Jaggar múzeum a pohľad na Kilauea kráter.

unnamed-4 unnamed-5

Približne 2 až 4 hodinky po svojich dojdeš k Sulfur Banks, d‘alšie miesto, odkiaľ čmudí para zo zeme. Chcete vidieť, ako láva poškodila stromy a okolitú prírodu? Devastation trail ti pripomenie, aká silná dokáže byť príroda.

Mauna Ulu eruption zaberie tak 4 až 6 hodín túry a ak budeš mať šťastie, uvidíš lávový potôčik alebo výčnelok. V každom prípade si pozri stuhnutú lávu. Pu‘u Loa ťa zavedie do dávnych časov, ked‘ územie obývali pôvodní obyvatelia. V kameňoch a skalách sú rôzne obrazce a nákresy. Naozaj mystické.

Ked‘že park je obrovský, i autom to celkom potrvá. 4 až 6 hodín zaberie výhľad na kráter, Kealakomo Overlook, super výhľad na more alebo Holei Sea Arch. Jedná sa o útes, ktorý pripomína takého nepodareného sloníka.

Ak ste prišli do Vulkanického parku len na skok a nemáš čas ísť autom ešte d’alej alebo podniknúť túru, toľko peňazí sa neoplatí dávať na tú chvíľu.

Smerom na juh, Punalu’u beach má takisto úplne čierny piesok a klasikou je, že sa bežne dajú vidieť korytnačky v mori. Piknik nie je tiež zlý nápad.

23720768322_12029618b2_b

Navštívil ste už pláž so zeleným pieskom? Na samom juhu leží Papakolea green sand beach. Čierny piesok sa zmixoval s olivínom a výsledkom je olivovo zelená farba. Výlet zaberie celý deň, pretože len tam musíte prejsť pešo tak tri míle, kým budete na mieste. Zvykne trochu fúkať a more je málokedy kľudné, preto si dávaj pozor na silné vlny, nie príliš vhodné na kúpanie.

4308019997_611766006e_b

Ak by som to mala zhrnúť, Big Island sa oplatí navštíviť minimálne kvôli láve, čo je skutočne veľký zážitok. Okrem toho ponúka množstvo zaujímavých lokalít, ktoré na žiadnom inom ostrove nezažiješ. Dostať sa z miesta na miesto to trvá oveľa dlhšie, ako, napríklad, na Oahu, preto je lepšie rátať s tým, že sa nedá celý obehať za dva dni.

Zdroje fotiek: Lauren Bacon, www.flickr.com

                          Robert Linsdell, www.flickr.com