Big Island je najväčší, a zároveň najmladší zo všetkých Havajských ostrovov. Má len približne 300 000 rokov, narozdiel od ostatných, ktoré majú niekoľko miliónov. Neustále sa vyvíja a je ,,živý“ kvôli vulkaninckej činnosti, a teda aj kamenistý. Hned’ po prílete mi oblasť Kailua-Kona trošku pripomínala Island, až na to, že tu nie je sneh. Lávové kamene sú takmer všade popadané a okolie mi najprv prišlo pusté. Čierne divé kozy, sú bežnou súčasťou ostrova a až nebezpečne blízko sa približujú k ceste.

Snímka obrazovky 2017-07-24 o 10.48.45

Pu’uhonua o Honaunau National Historical Park (ja viem, tie názvy sú sen), nachádzajúci sa na západnom pobreží, južne od Kony, je park, ktorý ponúka kultúrno-historickú vložku. Nájdeme v ňom, napríklad, Great Wall, postavenú pred 400 rokmi, aby chránila tunajších ľudí od vonkajšieho sveta, drevené sochy bohov, Hale o Keawe, kedysi slúžiace jako mauzoleum s kosťami 23 náčelníkov. Jednoducho máte možnosť nahliadnúť do havajskej kultúry alebo stráviť popoludnie piknikom a BBQ.

Milovníci kávy by sa mali vydať na Napoopoo Road. Uvidíš množstvo kávových plantáží a ochutnávky sú samozrejmosťou. Takže si doooosť pochutíš.

Severne od letiska Kailua-Kona na Big Island je jedna z najlepších pláží na ostrove – Makalawena beach. Biely piesok, čisté more, málo ľudí a ešte menej kameňov (narozdiel od ostatných pláží na ostrove). Jednoducho dokonalá idylka, čo povieš?

makalawena-beach

Po 40 minutách cesty autom severne od Makalawena narazíš na Hapuna beach. Parkovné sa platí 5 $ a vezmi si niečo jesť so sebou, pretože v okolí nie sú žiadne stánky. Takisto veľmi príjemná plážička, i ked’ trochu veterná.

Necelé dve míle od nej nájdeme Mauna Kea beach. Snažte sa sem prísť pred 10 hodinou ráno, pretože parkovacích miest je nedostatok. Jedlo sa dá kúpiť bezproblémov. Po jednej strane sú v mori kamene a útesy, čo môže byť zaujímavé miesto na šnorchlovanie.

Viac sa potápači vybláznia na Mahukona beach park, kde nie je veľa piesku, ale za to množstvo farebných rýb. Korály tu moc nenájdete, ale podmorský svet určite nie je na zahodenie. More je dosť kľudné.

Mierime momentálne na severný špic ostrova Big Island, konkrétne na Pololu Valley lookout. Krásny výhľad na útes a okolie. Pláž nie je vhodná na plávanie kvôli divokým vlnám a silným morským prúdom (ktoré sú takmer všade). Na ňu sa z miesta výhľadu dostaneš tak za 20 minút. Je to strmší kopec, takže po daždi býva šmykľavo. Žiadne bufety, jedine cestou na výhľad stoja stánky s osviežením a ovocím. Bazalkovú limonádu si nedávaj, žiadne lístky bazalky v nej nenájdeš a chutí divno. Ale takou mangovou drťou nepohŕdni!

unnamed-9

Parádny pohľad ponúka aj Waipio Valley, ktorý zdobí dosť vysoký vodopád a čierna pláž. Vraj tu žilo a zomrelo až 50 generácii obyvateľov. Hovorí sa, že ich duše sú v údolii cítiť dodnes. I ked’ sú miesta nie d’aleko od seba, cesta vedie len okolo, a to zaberie hodinu a pol. Prechádzať budeš cez mesto Waimea, kde sa oplatí zastaviť na lokálne jedlo či výborné pivo. Krajinka pripomína dedinský život, lávové kamene vystriedali sýto zelené pastviny, na ktorých sa pasú kravy.

Postupujeme do druhého letoviska, na východe Big Island, Hilo. V okolí sa nachádza pár vodopádov, uvediem hned’ tri. Tesne pred mestom sa dá odbočiť na Akaka Falls. Od plateného parkoviska za 5 $ vás čaká absolútne nenáročná 10 minútová ,,túra“. Prechádzaš cez bujnú vegetáciu a konečný pohľad stojí za to.

unnamed-2

Rainbow Falls je najlepšie navštíviť ráno, ked’ sa slnko nachádza za vaším chrbtom. Peepee Falls sú o necelé dve míle d’alej. Ideálne, tiché miestečko na sadnutie si pri breh, ktorý budeš mať len pre seba. A možno aj pre svoju polovičku. Nezabudni si vziať repelent proti komárom. V týchto dvoch oblastiach sa však zlodeji často vlámavajú do turistických áut, preto sa zariad’ podľa toho.

Každú nedeľu sa v Maku’u koná farmársky trh. Vstup stojí 2 $. Môžeš ochutnať rôzne jedlá, miestne pochutiny, nápoje, kúpiť si suveníry, ukulele či čerstvé ovocie a zeleninu.

Champagne Pond nachádzajúci sa od Hila asi 45 minút, je horúce (alebo teplé), nazvyme to, jazierko, s veľmi čistou vodou. Obľúbené je najmä medzi lokálnymi obyvateľmi.

Po ceste číslo 137, vedúcu popri pobreží smerom na juh, sa určite zastav na Kehena black sand beach. K pobrežiu musíš zísť peši mierne strmý a kamenistý kopec, až kým sa neocitneš na úplne čiernej pláži plnej hippies nudistov. Alebo minimálne poloplnej. Mala som naozaj pocit, ako keby všetci zo 60. rokov prišli práve sem San Francisca a zastavil sa tu čas. Každý má dlhé vlasy, znie zvláštna hudbička na bubnoch, do toho veľmi špecifické tančeky a čistý, prímorský vzduch prebíja pach marihuany. Za zástavku to stojí.

unnamed-7

Snímka obrazovky 2017-07-24 o 10.52.15

Najväčšia perlička ostrova Big Island vás čaká v d’alšom článku 😉

Zdroj fotky: https://blog.alaskaair.com/destinations/5-hawaii-big-island/