Určite si už počul o známej Waikiki beach. V hlave sa hned’ vynorí obrázok s vyššími budovami popri pláži a plno surfistov. Nuž, táto predstava sa nijak nemení a zobrazuje ju takú, aká je. Dĺžku má asi dve míle, nachádza sa popri ceste a surfistov je tu naozaj veľa. Výborné miesto pre začiatočníkov. Voda je, napriek vlnám, priehľadne čistá, až na niektoré miesta, kde je dosť vidieť mastné fľaky z opaľovacích krémov.

IMG_8929

Snímek obrazovky 2017-07-02 v 9.49.17

Ulicu zdobí veľké množstvo obchodov, reštaurácií či barov. Je naozaj pekná a aj ked’ nie je najprázdnejšia, vôbec ti to neprekáža, pretože si užívaš takmer všade znejúcu havajskú hudbičku, ktorá sa tak dobre počúva. Kúsok od pláže môžete navštíviť Waikiki akvárium, kde vstup je 12 $ na osobu. Je vskutku pekné. Uvidíte Nema, Dory, morských koníkov, morských drakov, žraloka, medúzy s neskutočne dlhými chapadlami ale i bez nich… Nakoniec si rád, že ich vidíš len za sklom. Hned’ vedľa akvária leží Kaimana beach, ktorá je úplne poloprázdna a výzorom sa od Waikiki nijak extra nelíši. Teda až na to, že je poloprázdna. Ak nemáš v láske plnky a zdržuješ sa v blízkosti, zastavila by som sa tu. Po pobreží smerom na juh si môžete spraviť menšiu 1,6 mílovú túru na vyhasnutý kráter, už približne 150 000 rokov, Diamond Head. Šlapeš, väčšinou po schodoch, stále hore, až kým sa ti nenaskytne krásny výhľad na Waikiki beach a okolie. Výstup je vraj ešte krajší za východu slnka.

IMG_9187

IMG_9189

Na poloostrove Koko Head, na samom konci Lumahai Road, leží krásne miesto na skalách – Spitting Cave, kde vlny zúrivo narážajú na pobrežie. Vraj odtiaľ ľudia skáču do mora, no vyzerá to ako pre samovrahov. Napriek tomu domčeky tu majú výhľad za milión.

IMG_8942

Po desiatich minutách jazdy autom sa dá šnorchlovať v Hanauma Bay, asi najznámejšom potápačskom mieste na ostrove. Za vstup na pláž pýtajú 10 $ a s parkovaním je veľký problém, pretože je často plné. Preto je vhodné ísť zavčasu rána, kým sa to tam dá.

Smerom na východ po Kalaniana’ole Hwy sa pokocháš výhľadom na Makapuu beach a ak by si si chcel spraviť hodinovú prechádzku a vidieť väčšiu časť pobrežia i s majákom, vyhľadajte si Makapuu lighthouse trail. V zimných mesiacoch je môžné odtiaľ zahliadnúť aj veľryby, ak budeš mať šťastie.

IMG_9006

IMG_9376

 

Ak ťa zaujíma trochu história, zastav sa v legendárnom Pearl Harbor. Dovnútra si nesmieš vziať žiadnu tašku ani kapsičku. Ak chceš navštíviť Arizona Memorial, zaplatíš tak 20-30 $ na osobu. Prehliadky sú každých 15 minút. Okrem toho sa dá zadarmo pomotať po okolí a vidieť lode, ponorku, torpéda…

IMG_9447

IMG_9451

Smerom na západ leží Ewa beach, ktorá sa však miestným plážam moc nepodobá a pripomína skôr Floridu. Pekné miesto je cestou po H1 a volá sa Ko Olina Resort. Je to síce komplex hotelov, ale naozaj pekne urobený. Golf, pekné a upravené parky a tri lagúny na kúpanie. Hotely sú tu vybookované a stoja tak 500 $ na noc. Nájdeme tu hlavne Američanov. Inak po celom ostrove je neskutočne veľa Japoncov. Nemajú to extrémne d’aleko, ceny sú podobné ich plus exotika. Napriek tomu som nevidela veľa sushi barov, skôr klasickú americkú kuchyňu, žiaľ. A aj ked’ som zavítala do ich lokálnej reštaurácie, videla som samé vysmážané a nezdravé jedlá. Také šťavnaté ovocie, teda hlavne ananásy, sú sem-tam popri ceste. Inak im ovocie a zelenina asi nič extra nehovorí. Nuž, Havaj je súčasťou USA a Američania ho stihli svojej gastronómii prispôsobiť. Nič sa nedá robiť.

IMG_9436