Island znamená v preklade krajina ľadu. Nepopierateľná pravda. Na prvý pohľad vám pripomenie mesačnú zem alebo Mars. Neviem sa rozhodnúť, pretože som na nijakej z nich nebola, ale niečo medzi tým to určite bude. Hnedočervená až čierna pôda, skrývajúca sa pod snehom, ktorú zdobia lávové kamene (ich dôvodom je pravnepodobne výbuch sopky v roku 2010). Nekonečné, opustené pláne striedajúce vyššie kopce. Na celom ostrove žije len 300 000 obyvateľov, preto vám príde i pustý. Niečo úplne iné, na čo ste zvyknutí. Jedným slovom – jedinečnosť.

18009793_1762812160414466_236686169_n

Hned’ po prílete vás ovanie ostrý, no neskutočne čistý vzduch. Úprimne nechápem niektorých Číňanov, ktorí nosia rúška. Ako keby tu bol neviemaký smog. Smiešne. Ďalšia vec, čo vás zaskočí sú ceny. Áno, ceny, niekedy drahšie než vo Švajčiarsku. Obyčajná voda sa šplhá na viac ako 3-4 €. Plechovka piva minimálne za 9 €, káva 4-7 €, jedna čokoládová tyčinka 3-5 €, hlavné jedlo aspoň 25 €. Nepochopila som, prečo sa Island snaží podobať západnej kultúre, čo sa týka výberu jedla. Hamburgery často prezentujú ako niečo úžasné, skoro jak ich národné jedlo. Čo sa týka rýb, pretože je to ostrovný štát, kde rybolov je výdatný, tie som veľmi nevidela. Samozrejme, že sú reštaurácie s rybími špecialitami, treba si ich ale vyhľadať, napríklad na tripadvisore, kde ich ľahko nájdete. Pri nákupe potravín vyhľadávajte obchod BONUS (logo ružového prasiatka). Ceny sú tu ku podivu rovnaké jak u nás, a teda sa vyhnete zbytočným prirážkam. Navyše islandská vláda sa chystá ešte zdvihnúť turistické dane, pretože sa krajina stáva populárnou.

Letenky sa dajú zohnať lacno, napríklad, cez Wizz Air z Budapešti, Prahy alebo Katowíc. Cena sa pohybuje spiatočne okolo 100 eur.

Ubytovať sa dá v hoteloch, hosteloch, campoch (odporúčam len pri letných mesiacoch). Airbnb nie je tiež zlý nápad. V tom prípade môžete využiť a kliknúť na odkaz: https://www.airbnb.com/c/michaelas3157. Zaregistrujte sa a získajte zľavový voucher v hodnote až 25 €. Podmienka pre získanie je, že si musíte objednať ubytovanie v hodnote aspoň 65 € za noc. Ak už ste registrovaní, oplatí sa si založiť nový účet, hoc aj s veľmi podobnou e-mailovou adresou. Tri minúty času navyše, ale ušetrené peniaze.

Na výlety si navrhujem prenajať auto. Dá sa napríklad na budget.co.uk, kde sa dá vybaviť za 150 € na 5 dní. Priplaťte si pre istotu aj poistenie, ktoré je odporúčané hlavne na predné sklo auta. Po cestách sú všade kamienky a ked’ vám ich nejaké auto odrazí a rozbije sklo, potešujúce to nebude. Kyvadlová doprava sa moc neoplatí, pýtajú omnoho viac. Bicykel, vlaky alebo pešiu chôdzu vylúčime úplne. Na väčšinu odľahlých miestach, kde umrznúť nie je žiaden problém, nie je šanca.

Chcete vidieť krajinu z oblohy? Navštívte webovú stránku www.helicopter.is, kde si objednáte vopred let. Ceny sa pohybujú od 200 € na osobu. Vybrať si však môžete z množstva ponúk a miest, ktoré by ste radi pozreli. Lietadielko sa dá zajednať na www.flightseeing.is. Ceny sú rôzne, vzhľadom na trvanie a cestu. Približne zaplatíte od 200 € (30 min.) po 1000 € (7 hodín).