Madeira je vulkanický ostrov, rozlohou asi 800 km². Leží v Atlantickom oceáne a patrí Portugalsku. Názov znamená v preklade ,,drevo“. Počasie je tu krásne po celý rok, prevláda príjemná klíma so stálou teplotou 24°C. Práve vd’aka tomu sa tu darí flóre, ktorá je naozaj unikátna. Najmä preto dostala Madeira prezývku – kvetinový ostrov.

Pri prilietaní na Madeiru vás v prvom rade zaskočí maličké letisko. A tým myslím naozaj malé. Ku podivu patrí medzi 10 top najnebezpečnejších na svete. Piloti musia byť naozaj skúsení, pretože na odlietanie alebo privstávanie majú obmedzenú krátku dráhu.

Madeira_Funchal_landing_strip_1990

Po trochu aklimatizovaní budete udivení z ich typických dopravných prostriedkov, nazývaných ,,babosas“. Sú to prútené sane, ktoré obsluhujú páni v klobúkoch a bielom odeve. Ich úlohou je určovať smer, no a samozrejme sa dá na nich voziť len z kopca. Poznáte porekadlo ,,ide ti to ako v lete na saniach“? To na Madeire určite neplatí!

madeira_portugal_funchal_monte_means_of_transport_rickshaw-996177

Lenivci si môžu oddýchnuť na nezvyčajných plážach. Prečo nezvyčajných? Nuž, nie každý ostrov sa môže pochváliť ,,prírodnými bazénmi“ s priamým vstupom do oceánu. Kúpať sa budete medzi lávovými kameňmi s o trošku chladnejšou vodou, okolo 17°C. Chýba vám piesok? Na západe ostrova sa nachádza umelá piesočná pláž, dovezená z Maroka. Tunajšie pobrežie je obľúbené i medzi surfistami. Nechod’te však príliš d’aleko od brehu, pretože sa vo vodách môže pohybovať žralok belasý. Ak podniknete výlet lod’ou, je možné, že sa vám naskytne jedinečný pohľad na skákajúce delfíny.

800px-PORTO_MONIX,_MADEIRA

IMG_2052-640x480

Madeiru je ale škoda na ničnerobenie, a preto sa určite neváhajte pozrieť aj inde. Vedeli ste, napríklad, že práve tu nájdete jeden z najväčších útesov na svete – Miss Cabo Girao? Hazardéri so životom by si mali vychutnať len pohľad a neskákať. Má totiž strmý pád až 580 metrov. Pri brale domáci ponúkajú kvalitné bavlnené oblečenie najmä pre ľudí žijúci v horách, kde je teplota podstatne nižšia ako na pobreží. Neboja sa priraziť si drahšiu cenu. Mimochodom, domorodí obyvatelia sú neskutočné milí a vždy usmiatí. Takmer každých sedem dní majú dôvod na nejakú oslavu a možno vás prekvapí, že práve na Madeire je jeden z najväčších ohňostrojov na Nový rok.

IMG_1969-640x763

Presuňme sa do srdca ostrova – hlavného mesta Funchal. Zrak vám upúta, ako všade na ostrove, pestrofarebné kvety a sadeničky. Oddýchnite si v milých parkoch, vychutnajte kávičku s výhľadom na more, ochutnajte typickú špecialitu ostrova – šťavnaté hovädzie mäso z vola ochutené bobkovým listom. Stále nestačí? Potom sa neváhajte nabažiť miestnym trhom. Ponúkne vám čerstvú zeleninu a ovocie – najmä malé sladučké banány (ktoré rastú po celem území).

IMG_1988-640x480

Vínkari si pochutnajú na domácích portugalských vínach, zrejúce v dubových sudkoch. Najznámejšie sú: Sercial, Bual, Malvoise alebo Verdelho. Po prvom glgu si ich okamžite zamilujete. Máte radšej ,,tuhô“? Skúste nápoj ,,poncha“. Je to domáca pálenka vyrábaná z cukrovej trstiny. Z prístavného mesta sa môžete odviezť lanovkou vedúcej do botanickej záhrady s množstvami pestrofarebných papagájov. Aj ked’, povedzme si úprimne, ostrov je celý jedna krásna botanika. Popri turistických chodníčkoch vás možno prekvapia zvislé skalné steny – levády. Slúžia ako zavlažovací systém pre celú krajinu. Nad záhradou sa týči pútnický kostol Nossa Senhora de Monte, v ktorom je pochovaný Karol I. Ked’ už sme pri slávnych osobnostiach, v krajine  sa ženil Krištof Kolombus, liečila sa tu cisárovná Sissi, v južnej časti ostrova relaxoval Winston Churchill, ktorého miesto tak zaujalo, že sa rozhodol namaľovať rôzne krásne zákutia. Ak ste si mysleli, že Cristiano Ronaldo sa narodil v Portugalsku, máte polovičnú pravdu. Je pravda, že ostrov naozaj Portugalsku patrí, ale futbalista sa narodil práve v meste Funchal.

IMG_1982-640x480

Komu sa vlastne oplatí Madeira navštíviť? Predovšetkým ľud’om milujúcich kvety a hory. V dnešnej dobe slúži ako relax a odpočinok od uponáhľaného sveta. Pacienti majúci problém s pľúcami sa odporúča liečiť v miestnych sanatóriach. Turisti si zase obľúbia historické uličky, malebné dedinky, záhrady, hory a útesy s nekončeným výhľadom na okolitú prírodu, ktorá nikdy neomrzí.

Zdroje fotografií:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PORTO_MONIX,_MADEIRA.jpg

https://pxhere.com/cs/photo/996177

pizzodisevo 1937, https://www.flickr.com/