Severovýchodne od ostrova Bali sa nachádzajú tri ostrovčeky: Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air. Patria k najkrajším v Indonézii. Zo susedného ostrova sa dá člnom. Z prístavu Padangbai ide spoj, kde sa rozhodnete ísť bud’ rýchlomotorovým člnom (na mieste budete za 2 hodiny) alebo pomalou lod’ou (na mieste za 6 hodín). Rozdiel je v cene, rýchlejšia cesta stojí 400 000 Rp. a pomalšia 28 000 Rp. Odplávať sa dá aj z Amedu, ale len súkromnou lod’kou. Pred odchodom si môžete zrelaxovať na pláži s čierným pieskom a skvelým potápaním. Gili oficiálne prináležia Lomboku, na ktorom už prevláda islam, takže ani na nich nie je vhodné sa opaľovať hore bez. Dopravovať sa po nich je možné len peši alebo na koňoch.

Gili Trawangan si najviac obľúbili mladí ľudia kvôli párty. Ostrov je z nich najväčší, a teda dosť živý. Ceny sú o niečo vyššie ako na ostatných dvoch. Pri rannom šnorchlovaní môžete spozorovať menšie žraloky či korytnačky. V období dažd’ov aj raje. Trajekt vás tam z Bali tak či tak zavedie, ako aj na Gili Air, takže pri doprave na Gili Meno (asi 10 min. člnom), zaplatíte 70 000 Rp. (pri zjednanej cene). Predstavte si biele pláže, krištáľové more, aké na Lomboku či Bali nezažijete, a veľa veľa mušlí či korálov, ktoré more vyplavuje.

14407545_570749879782344_1274528494_n

Osobne odporúčam, pretože je najvhodnejší na vychutnanie si ničnerobenia. Na ostrove žije približne 300 ľudí. Atmosféra je nabitá úplným kľudom. Pláže sú nedotknuté a každý deň na západnom pobreží zahliadnete morské korytnačky, farebné rybičky a korály. Nezlaknite sa, ak tesne pri vás vyskočí nad morskú hladinu menší mečúň.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gili Air predstavuje asi zlatý stred. Nie je tam až taký pokoj, ale ani priveľmi hlučno. Pláže sa od Gili Meno moc nelíšia. Pri Gili Air Wall zahliadnete morských koníkov, rybičky ,,nemo“ a takisto korytnačky.

14398082_570275319829800_260209819_n

Z ostrova na ostrov vyráža každý deň čln v určitých časoch, takže máte možnosť ,,ochutnať“ všetky tri. Ubytovať sa môžete v bungalovoch pri pláži. Najete sa v miestnych reštauráciach, kde sa nedá platiť kartou. Našťastie máte všade k dispozícii bankomat. Večer si len tak vyrazte na drink, posedieť si v altánkoch na pláži a pozorovať mesačný svit. Jednoducho nádhera.