V poslednej dobe sa stáva viac a viac komerčné, takže ak tam máte možnosť ísť, chod’te, pokiaľ je jeho pôvod ešte ako tak zachovaný.

Ak patríte medzi ľudí, čo vyhľadávajú čisto turistické strediská, mesto Kuta na juhu ostrova vás isto poteší. Kedysi patrilo k najchudobnejším častiam, no v 70. rokoch minulého storočia zaznamenalo vzrast cudzincov. To znamená, že tu nájdete veľké množstvo hotelov a ceny sú o niečo vyššie ako inde na ostrove. V celej Indonézii investujte do lepších hotelov (aj ked’ to neznie veľmi cestovateľsky) kvôli hygiene. Verím, že by ste si nechceli so sebou pribaliť blchy, ploštice, šváby a iné hávede. Inak z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že okolie či pláže – nič špeciálne. Najznámejšia Kuta Beach je vhodná najmä pre surferov, preto je aj voda kalná. Nepodceňujte silné morské prúdy. Na pláži máte možnosť zájsť si do amerických hotelových barov, cvičiť jógu alebo zabehnúť si po dlhej pláži.

14527459_1520756111286740_620380507_n

Nezabudnite, že ostrov sa oplatí trošku popozerať, takže ostávať týždeň v Kute je zbytočné, pretože to nie je pravé Bali. Vydajte sa na juh ostrova. Neviete ako a čím? Autobusy ani vlaky tu neexistujú. Všetci sa dopravujú motorkami alebo autami, ktoré dosť šialene jazdia, takže požičiať si nejaké vozidlo je na vlastné riziko. Skúste si vybaviť osobného šoféra v miestnom hoteli. Snažte sa vždy zjednávať s úsmevom na tvári. Balíjčania si budú myslieť, že ste bohatí Európania, takže chcú samozrejme ryžovať. Nenechajte sa oklamať a nikdy neberte prvú ponuku. Ale späť k téme. Južne od Kuty sa nachádza mesto Jimbaran, typické pre romantickú večeru a ochutnávku rýb na pláži pri západe slnka.

Nádherný pohľad na zapadajúce slnko vám poskytne i hinduistický chrám na útese – Ulu Watu. Vstupné je asi 3000 Rp. (1 euro je cca 14 000 Rp.). Bali je celé pokryté veľkým množstvom chrámov, no medzi najkrajšie patrí ešte Tahan Lot. Špeciálny je tým, že je postavený na vode na útese skaly. Hovorí sa, že ked’ doň vojdete s partnerom, s ktorým nie ste v manželstve, rozídete sa.

2940020842_2e5b94f83b_b

Na južnom cípe ostrova je situované luxusnejšie stredisko Nusa Dua, kde nájdete plno rôznych pláží. Venujte tomu veľkú opatrnosť, kvôli podmorským prúdom, ktoré sú silnejšie, než si môžete predstaviť. Preto, ak sa rozhodnete šnorchlovať, bud’te ostražití. Behom pár minút vás prúd zavedie d’aleko od pobrežia. Tých, ktorých láka dovolenka vd’aka zretušovaným fotografiám na internete, sklamem vás. Odpoved’ sa skrýva v slove „zretušovaným“. Pláže ani zd’aleka nie sú tak nádherne čisté a o mori ani nehovorím. Vd’ačíme najmä veľkým vlnám, takže kto miluje surfovanie, sa vyblázni.

15878727_1640694689292881_1753762698_n

Pravá tvár Bali však začína v stredozemí. Džungľa, ryžové políčka, opice…To je ono! Vyberte sa do Ubudu, asi hodinu a pol cesty autom z Kuty. Ceny hotelov, pitia, jedla či kokosových orechov výrazne poklesnú. Odporúčam si pozrieť opičí chrám, kde zaplatíte za vstup 40 000 Rp. na osobu. Nenoste si so sebou, ak je možné, takmer nič. A hlavne nie jedlo! Opice vám môžu cennosti ukradnúť. Ak budete držať jedlo, tak na vás vyskočia a budú si ho chcieť vziať. Nebráňte sa a nerozhadzujte rukami či nohami, inak sa vystavujete riziku pohrýzenia.

img_7215

Chceli by ste vidieť aj nejaký ten vodopád? V okolí navštívte Tengenungan Waterfall..Vstup stojí 20 000 Rp. Skákať z neho sa nedá, voda pod ním je príliš plytká. V blízkosti tečie tzv. voda mladosti, z ktorej sa máte možnosť napiť a mala by byť čistá.

15878662_1640690475959969_267740569_n-1

Cestou som často videla na okolitých budovách nakreslenú svastiku. V hinduizme to znamená pozitívny náboženský symbol.

Zdroj fotografie: Rollan Budi, http://www.flickr.com