Srdce Talianska, ktoré podľa bájky založili bratia Romulus  a Rémus. Toto staroveké mesto s bohatou históriou ponúka pohľad na jeho unikátne pamiatky.

Tip na transport z letiska do Termini stanice

Typickou pre Rím je Koloseum. Historická stavba bola dokončená v roku 80 za cisára Tita. V minulosti Koloseum slúžilo hlavne na zápasy gladiátorov. Krvavé hry sa konali viac ako 175 dní v roku. Okrem toho zahŕňali aj boje s divými zvieratami. Diváci sedeli na štyroch terasách. Najvplyvnejší a najbohatší v predných radoch. Dnes sa zachovali približne len 2/3 tohto historického skvostu. Ak sa chcete dostať dovnútra, musíte si počkať v dlhých radoch alebo si zaplatiť sprievodcu, ktorý vás tam dostane o niečo skôr. Koloseum je z času na čas rekonštruované, takže časť je zalešnená.

10592942_954313597930997_4568349102710936064_n

Pri prechádzaní smerom do centra stretávate mnoho pouličných umelcov. Odporúčam tiež navštíviť Španielske schody, na námestí Piazza di Spagna. Nad nimi sa týči kostolík. Ak si túžite pozrieť majestátnu Fontanu di Trevi, chce to malú prechádzku trvajúcu od Španielských schodov asi 20 minút skrz úzke uličky. Na každom rohu je reštaurácia s malou teraskou, ale o to delikátnejším talianským jedlom. Určite nesmiete prísť o ochutnávku zmrzliny, ktorej jemná chuť vám ostane na jazyku. Takisto nesklame ani káva. Nezabudnite si objedanať horký likér zvaný “amaro”, ktorý podporuje trávenie.

V celom Ríme sú veľmi obľúbené nákupné uličky. Jednu takú nájdete napríklad dve minúty od Fontany di Trevi. Volá sa Via Del Corso a nachádzajú sa na nej prevažne svetové značky. Obchodné centrá nie sú veľmi populárne, avšak aspoň jedno určite nájdete, a to je Euroma 2. Situovaná je mimo centra, no odvezie vás tam autobus či metro. Jeden lístok na verejnú dopravu do celého mesta, aj s okolím, stojí 1,50 eura. Rovnako sa dostanete aj do susedného Vatikánu, kde určite odporúčam vystáť radu do Baziliky sv.Petra.

10511157_954312731264417_3340808014369810388_n

Dávajte si však pozor, čo si oblečiete. Neakceptujú holé plecia či príliš odhalené nohy. Ak sa tak stane, sbs-ka vás dovnútra nepustí. V letných mesiacoh si stačí prehodiť cez plecia obyčajnú šatku. Vo vnútri baziliky je to naozaj veľlkolepé. Steny sú tak detailne vyzdobené svätskými obrázkami, až sa vám to zdá nereálne. Ak ste celkom fyzicky zdatný, stojí za to vyšlapať schody až do najvyššej kopuly, z ktorej sa vám naskytne nádherná panoráma na Námestie sv.Petra a na Rím. Pokiaľ ste milovníkom umenia, nepremeškajte navštíviť Vatikánske múzeum, ktoré vás bude stáť asi desať eur. Musíte byť však trpezliví, treba si vystáť aj dvojhodinovú radu na jedno z najväčších múzeií na svete. Nájdete tu prvky antického umenia či egyptskej histórie, vyše 50 galérií a sál. Výnimočnou časťou je Sistínska kaplnka, ktorej steny sú maľované Michelangelom a jeho pomocníkmi.

10557412_954312227931134_3184803612164162352_n

V Ríme si podvečer len tak vyraziť do ulíc robí svoje. Či už si len tak sadnúť niekde pri fontánu, ktoré sú na každom rohu alebo niekde posedieť na dobrý drink či víno. Odporúčam Micca club, na ulici Via Pietro Micca, so živou hudbou a priateľským posedením. Milovníci piva by určite preferovali Bar San Calisto, s relaxačnou atmosférou a dobrými cenami. Takmer všade sa prihováraju prívetiví Taliani. Stoja pred ich kaviarňami či reštauráciami a vábia vás na jedinečné špeciality. Niektorí vedia byť poriadne neodbytní. Ako môžete pozorovať pri prechádzaní po uliciach, takmer každý obyvateľ vlastní vespu, ktorá je veľmi obľúbená. Tiež by ste si však mali strážiť svoju kabelku. Ak ste zvedaví na more, je od centra vzdialené metrom asi 50 minút. Pláže sú väčšinou preplnené, špinavé a spoplatnené.

Okrem iného sa dá vziať jednodňový trip do Pompejí a Neapolu a spoznať tak históriu bud’ na vlastnú päsť alebo so sprievodcom.