Na ostrove Jáva, s hlavným mestom Indonézie – Jakartou, prevažuje islam. Okolité prostredie vás možno trochu sklame, pretože si ho domáci veľmi neudržujú a až na pár miest tam nie je čo vidieť. Jednou z výnimiek je sopka Mt. Bromo. Nachádza sa vo východnej časti ostrova, asi tri hodiny cesty od letoviska Surabaya. Dostať sa na ňu možno autom s vybavením osobného šoféra alebo autobusom. Tak či tak budete mať zážitok. Na cestách jazdia dosť bláznivo, takže sa neľakajte. Jedným z príkladov je, že ak vodič nevie, po ktorej strane by išiel, pôjde rovno po strede cesty. Aj ked’ ide oproti nemu motorka alebo auto, absolútne sa tým netrápi. Tiež dávajú o sebe vedieť trúbením a prejdenie na červenú alebo újdenie policajtovi je úplne bežná vec. Ale späť k sopke. Zaručene najkrajší výhľad sa vám naskytne za svitania, takže si cestu naplánujte v noci. Výšľap trvá minimálne štyri hodiny a aj to sa nedostanete na také miesta, na aké by vás vzal vodič jeepu, ktorý si môžete prenajať. Za skupinku ľudí zaplatíte 1000 000 Rp., ale zakaždým majte na pamäti, že treba všade zjednávať. Všetko sa dá vybaviť lacnejšie, ak budete milí a tvrdohlaví. Takisto musíte platiť za vstup na sopku, asi 200 000 Rp. na osobu.
Nezabudnite sa teplo obliecť, a tým myslím naozaj teplo. Ked’ je ešte pred východom slnka, teplota siaha na 0°C. Našťastie tam dostanete kúpiť aj čaj či kávu. No najviac vás zahreje pohľad na tú nekonečnú krásu a vy si uvedomíte, akú nádheru v sebe skrýva príroda. Šofér vás tiež zavedie pri kráter stále činnej sopky, odkiaľ musíte šľapať asi pol hodinku. Môžete sa tam odviesť aj na poníkoch, ale trochu kondičky nezaškodí.
Ďalšia zaujímavosť na Jáve je chrámový komplex Borobudur. Nachádza sa ned’aleko letoviska Yogyakarta, vo východnej časi Jávy a vzdialenosť autom medzi sopkou a chrámom je asi 8 hodín cesty. Stavba pochádza z 9. storočia, no na dlhší čas bola zabudnutá, pretože bola zasypaná pod popolom sopky. Za znovu vzkriesenie môžeme d’akovať britskému cestovateľovi Thomasovi Rafflesovi, ktorý chrám objavil. Nanešťastie v 60. rokoch minulého storočia stavbu značne poznačilo zemetrasenie. O záchranu sa postaralo UNESCO a od 80. rokov sa konečne môžu kochať pohľadom aj turisti. Borobudur má len exteriér a z jeho terás je nádherný výhľad na sopku, hory a takisto východ slnka.