Dubaj patrí medzi najbohatšie mestá sveta. Mnohí si myslia,že jeho bohatstvo pochádza hlavne z ťažby ropy, ale jeho finančný zisk je predovšetkým z turizmu. Toto umelo vybudované mesto postavené v púšti chodí ročne navštevovať tisíce turistov  z celého sveta. Zelene je tu naozaj minimum, prevažnú časť tvoria výškové budovy a stále ich pribúda.

Ak máte chuť stráviť príjemné chvíle pri mori plné relaxu, odporúčam navštíviť Fujairah beach, Kite beach či Al Mamzar beach. Al Mamzar beach má v blízkosti aj park, kde sa dá opekať. V piatky, ked’ majú moslimovia sviatok, sú pláže a parky preplnené, pretože trávia tento deň niekde vonku, v rodinnom kruhu. Ak máte dosť ležania na pláži, môžete si prenajať vodný skúter na Al Mamzar beach. Cena sa pohybuje okolo 100 dhs, čo je asi 22 eur. Na Kite beach strávte popoludnie vodnými športami, zabehajte si po bežiacej dráhe alebo oddychujte pri drinku v bare či reštaurácii s výhľadom na Burj Al Arab hotel. Milovníci adrenalínu prídu na svoje na Fujairah beach, vzdialenej asi 3 hodiny cesty autom od centra Dubaja. Atrakciou je potápanie sa so žralokmi útesovými. Po prekonaní strachu je to naozaj jedinečný zážitok. Všetky pláže sú piesočnaté a ak ste zvedaví na more, poteším vás, je naozaj čisté.

370575_article_photo_jzpnjwi0

Ale čím sa metropola naozaj preslávila? Pravnepodobne to bude jedným z najluxusnejších hotelov na svete – Burj Al Arab, ktorý má 7* a vo vnútri je prevažne všetko zo zlata. Navrhol európsky architekt. Tento hotel stojaci na vode ponúka naozaj veľký komfort. Môžete sa najesť v podvodnej reštauracii, nakúpiť si v obchodíkoch, zájsť na kozmetiku atd’. Šťastlivci vlastniaci vrtuľník, môžu priamo pristáť na mieste vyhradenom pre ne, ktoré sa nachádza takmer na samom vrchu hotela. V blízkosti sa nachádza vodný park Wild Wadi. Vstup na osobu na celý deň pod 110 cm je 235 dhs (52 eur) a na nad 110 cm je to 295 dhs (65 eur).Vo Wild Wadi môžete skúsiť surfovanie na umelých vlnách, kúpanie sa v slanej vode, vytvárajúcej tiež umelé vlny, budete jazdiť na nafukovacom kolese po šmýkalkách, ktoré vedú po celom parku alebo sa odvážte ísť na najväčšiu atrakciu parku – Jumeirah Sceirah. Je potrebné aby ste si prekrížili ruky i nohy, pod vami sa nečakane otvorí podlaha a začína sa prudká jazda, kde dosiahnete rýchlosť až 80km/h. Kto hľadá väčší adrenalín, vhodný je vodný park Atlantis, čo ponúka šmýkaľku s voľným pádom dlhým asi 30 m, kde následne prechádzate cez žraločie akvárium.

370575_article_photo_jsbiosx0

370575_article_photo_fihbott0

V Dubaji sa nachádza aj najvyššia budova sveta, ktorá má výšku 830 m. Pôvodne sa mala volať Burj Dubai, ale ked’že neboli peniaze na dostavanie, sheikh menom Khalifa svoje finančné prostriedky ponúkol a prial si, aby sa volala budova po ňom. Hned’ pri Burj Khalife sa nachádza jedno z najväčších nákupných centier na svete – Dubai mall. Vo vnútri nájdete hokejový štadión, obrovské akvárium, obchody s luxusnými i svetovými značkami (obchodný trh je prispôsobený miestnemu obyvateľstvu), reštaurácie, kaviarne, veľké obchody s cukrovinkami atd’. Mňa osobne zaujala reštaurácia Pappa roti, kde podávajú ,,buns” (niečo ako buchta plnená maslom) s lahodným arabským čiernym čajom s mliekom, ktorého chuť je veľmi jemná.

370575_article_photo_6mzcjjs0

Ak vás omrzí slnenie na pláži a zatúžite po zime, zájdite do Emirates mall, d’alšie obchodné centrum, v ktorom je lyžiarsky svah. Pri lyžovaní bud’te opatrní, hlavne na Arabov, z ktorých väčšina lyžovať nevie, a teda sa len spúšťajú voľným pádom.

Na každom kroku stretávate Arabky s dokonalým make-upom. Miestne ženy trávia svoj voľný čas predovšetkým nakupovaním luxusného oblečenia, navštevovaním beauty salónov alebo dámskych klubov. Dokonca majú vyhradené aj dámske dni na pláži, napríklad, stredy na Al Mamzar beach. To znamená zákaz vstupu mužom. Arabky sa často vozia aj ženským taxíkom s ružovou strechou, kde je vodičkou žena. Ked’ je reč o taxíkoch, neodporúčam tie s čiernou strechou. Vodiči si totiž pýtajú nadpriemerné ceny. Oplatí sa prenajať si auto, ale treba zvýšiť opatrnosť, tunajší šoféri sú veľmi arogantní.

Ked’že Dubaj je moslimská krajina, po celom meste sú rozmiestnené mešity, z ktorých počuť spevavé modlenie. V časti Jebel Ali sa nachádza aj katolícky kostol.

Ak ste zvedaví na gastronómiu, typickým jedlom je jahňacie mäso s rôznymi omáčkami, ryžou a pikantnými fazuľkami. Miestnou pochutinou sú figy či d’atle. Ked’ dostanete chuť na bravčové mäso, kúpite ho vo väčších supermarketoch, kde som videla nápis: pork-no moslims.

Na záver môžem povedať, že v Dubaji si každý príde na svoje či už z hľadiska nakupovania, zábavy alebo rozmanitých jedál. Treba ,,ochutnať” aj túto časť Zeme. Pravdupovediac, najvhodnejší čas je od októbra do apríla, kedy je tam príjemná klíma. Ľudia začali navštevovať metropolu predovšetkým v lete, kedy sú ceny pomerne nízke, ale horúcim slnečným teplotám sa nevyhnú.